Sīkdatņu izmantošana

J
jautā:
23. oktobrī, 2021
Elena

Ko darīt, ja manā privātajā datorā tika “iešauti” nelegāli gūgles un mediju sīkfaili, kas izseko manu privāto dzīvi?

A
atbild:
09. novembrī, 2021

Sākotnēji vēršam jūsu uzmanību, ka informācijai par sīkdatņu izmantošanu ir jābūt norādītai katras tīmekļa vietnes privātuma politikā, lietošanas nosacījumos (noteikumos) vai citā lietotajam ērti pieejamā vietā – izskaidrotai jums saprotamā valodā. Tātad, atverot kādu no vietnēm, jums tiek piedāvāts akceptēt (piekrist) vai personalizēt kādu konkrētu sīkdatņu vai vairāku sīkdatņu izmantošanu. Izņēmums šajā gadījumā var būt tikai viena veida sīkdatnes: funkcionāli nepieciešamās datnes, kas ļauj jums šo tīmekļa vietni lietot. Par citām sīkdatnēm tiek prasīta jūsu piekrišana vai informēšana par jūsu datu apstrādi (tostarp arī sīkdatnēm) Vispārīgās datu aizsardzības regulas 2016/679 6. panta izpratnē (datu apstrādes tiesiskie pamati). Katras privātuma politikas sastāvdaļa ir arī norādes lietotājam – kā šīs sīkdatnes (cookie files) var tikt dzēstas (vai citādi pārvaldītas) no jūsu gala iekārtas. Tādējādi sīkdatņu pārvaldīšana ir jūsu personīgās izvēles jautājums. Savukārt, ja ar minētajām sīkdatnēm (piemēram, kuru izmantošanu jūs neesat akceptējis, bet kuras tomēr tiek izmantotas jūsu gala iekārtā) tiek realizēta datu apstrāde, kurai jūs neesat piekritis (vai tai nav cita tiesiskā pamata), tad jums ir tiesības iesniegt sūdzību datu apstrādes pārzinim (tīmekļa vietnes īpašniekam) vai vērsties Datu valsts inspekcijā ar motivētu sūdzību par prettiesisku jūsu datu apstrādi.