Dāvināta nekustamā īpašuma pārdošana

J
jautā:
12. jūnijā, 2013
Olita Raimunta

Īpašuma dāvinājuma līgums starp laulātiem ir noslēgts 1997.gada 15.maijā, nostiprināts zemesgrāmatā uz jaunā īpašnieka vārda. Jautājums. Vai jaunais īpašnieks ir tiesīgs pārdot minēto īpašumu bez dāvinātāja piekrišanas, pie situācijas, ka dāvinātāja deklarētā dzīvesvieta ir minētais īpašums un laulība nav šķirta. Minētais īpašums ticis iegādāts laulības laikā.

A
atbild:
17. jūnijā, 2013
Latvijas Notariāts
Dagne Rušeniece, zvērināta notāra palīdze

Ne deklarēta dzīvesvieta, ne laulības esamības fakts šajā gadījumā nebūs noteicošie un situāciju ietekmējošie.

Saskaņā ar Civillikumu ir vairāki dāvinājuma veidi:

  • parasts dāvinājums,
  • dāvinājums ar uzlikumu,
  • dāvinājums atlīdzības nozīmē.

 Jūsu situācijā runa ir par parastu dāvinājumu, kurā visticamāk nav uzlikuma jeb nav atrunāti nosacījumi, kas apdāvinātajam, saņemot dāvinājumu, jāievēro. Visbiežāk šāda veida dāvinājuma līgumā ir noteikta mūža lietošanas tiesība par labu dāvinātājam un vienlīdz aizliegums nekustamo īpašumu bez dāvinātāja rakstiskas piekrišanas atsavināt, uzdāvināt, ieķīlāt un apgrūtināt ar lietu tiesībām.

Tātad – ja noslēgtajā dāvinājuma līgumā nav ietverta atsauce, ka nekustamo īpašumu nedrīkst pārdot bez dāvinātāja rakstiskas piekrišanas, tas nozīmē, ka dāvinātāja piekrišana šim darījumam nav nepieciešama. Vienlīdz tas nozīmē, ka dāvinājuma saņēmējam nekustamo īpašumu ir tiesības pārdot.