Vai no dāvinājuma un mantojuma jāmaksā nodoklis

J
jautā:
06. oktobrī, 2021
Marija

Labdien! Saņēmu dāvinājumā nekustamo īpašumu, kura kadastrālā vērtība ir 1500 eiro, dāvinājuma līgumā arī norādīta šī summa kā īpašuma vērtība. Vai šādā gadījumā man ir pienākums Valsts ieņēmumu dienestam maksāt kādus nodokļus, piemēram, iedzīvotāju ienākuma nodokli? Ja ir, tad kādā apmērā? Vai, saņemot mantojumu, no mantojuma arī ir maksājams iedzīvotāju ienākuma nodoklis? Jau iepriekš paldies par atbildi!

A
atbild:
11. oktobrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek dāvanas no fiziskajām personām, ja ar dāvinātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē (vecāki, vecvecāki, bērni, mazbērni, brāļi, māsas, vecāku brāļi vai māsas, brāļu un māsu bērni). Šī atbrīvojuma nav, ja dāvinājums ir saimnieciskās darbības ietvaros.

Ja ar dāvinātāju nesaista laulība vai radniecība līdz 3. pakāpei Civillikuma izpratnē, tad no dāvinājuma kā ienākuma virs 1425 eiro ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis.

Latvijā mantojumu kā ienākumu ar nodokli neapliek.