Lasīšanai: 1 minūte

Biedrības dibinātāja tiesības

J
jautā:
28. septembrī, 2021
Guntis

Labdien! Esmu viens no kādas biedrības dibinātājiem. Vēlos zināt, kādas ir dibinātāju tiesības, pienākumi vai saistības pret biedrību. Vai dibinātājs var ietekmēt biedrības darbību, neesot valdē?

A
atbild:
26. oktobrī, 2021

Saskaņā ar Biedrību un nodibinājumu likuma 33. panta 1. daļu biedrības pārvaldes institūcijas ir biedru sapulce (kopsapulce) un valde. Papildus šī panta pirmajā daļā minētajām pārvaldes institūcijām statūtos var paredzēt pārstāvju sapulci (41. pants), kā arī citas pārvaldes institūcijas, nosakot to izveides kārtību un kompetenci.

Biedrības dibinātāji (tās dibināšanas brīdī) nosaka biedrības darbības mērķus, pieņem statūtus, ieceļ valdi u. c.

Biedrības dibinātājs ir biedrības biedrs, un tas var realizēt savu ietekmi biedrības darbībā biedru kopsapulcē u. c. pārvaldes formās (atkarībā no to esamības un/vai izveides). Dibinātājam ir tādi paši pienākumi un tiesības kā jebkuram biedrības biedram.