E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24244
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Uzturlīdzekļu piedziņas un saskarsmes tiesību izmantošanas strīds jārisina atsevišķi

J
jautā:
19. septembrī, 2021
Ieva Pavilone

Labdien! Kādu pusgadu jau saņemu tikai Uzturlīdzekļu garantiju fonda piešķirtos uzturlīdzekļus no bērnu tēva. Pirms tam viņš daudzas reizes vairāk par visu bērniem maksāja, bet tagad ir jaunās attiecībās, kur ir uzlikts zem spiediena. Viņš arī vairs ar bērniem netiekas, nav regulāra saskarsmes grafika, nav nekāda cita atbalsta, vien valsts minimālā piespriestā summa. Es vēlos pati iet uz tiesu un pati iesniegt prasību paaugstināt uzturlīdzekļu summu uz tādu, kas adekvāti atbilstu tam, ka mēs uz pusēm rūpējamies par bērniem, kā arī lūgt sabalansētu, iepriekš noteiktu saskarsmes grafiku vai arī lūgt viena vecāka atsevišķu aizgādību. Man nav naudas advokātam. Vēlos visu iesniegt pati. Ar ko man sākt, un vai tas ir iespējams? Vai ir vēl kāds cits risinājums, ja nav naudas advokāta pakalpojumiem? Paldies!

A
atbild:
24. janvārī, 2022
Edīte Brikmane
LV portāls

Vispirms atvainojamies par novēloti sniegtu atbildi. Šeit uzreiz jāuzsver, ka jautājumam ir divas daļas – uzturlīdzekļi un saskarsmes tiesības –, kas jāaplūko atsevišķi. Tas nozīmē: ja strīds nonāks līdz tiesai, tad tās būs divas prasības – viena par uzturlīdzekļu piedziņu, bet otra par saskarsmes tiesību izmantošanas kārtību, jo bērnam ir tiesības uz saskarsmi ar tēvu (un otrādi) neatkarīgi no tā, vai un kādā apmērā tiek piedzīti un nodrošināti uzturlīdzekļi.

Ņemot vērā situācijas aprakstu, iespējams, varētu sākt ar priekšlikumu bērna tēvam izmantot mediācijas pakalpojumu, ko šobrīd ģimenes strīdu risināšanai apmaksā valsts. Otrai pusei būtu skaidri jāliek saprast, ka šībrīža situācija neatbilst bērna interesēm un, ja bērnu tēvs turpinās izvairīties risināt domstarpības, sekos prasības pieteikumi tiesā, kas viņam kā atbildētājam izmaksās daudz vairāk līdzekļu, kurus tā vietā varētu ieguldīt bērna attīstībā un labklājībā.

Plašāk par valsts apmaksātu mediāciju – Bezmaksas mediācija ģimenes strīdu risināšanai arī 2022. gadā.

Prasības pieteikumus tiesā jūs kā prasītāja varat arī sagatavot un iesniegt pati. Piemēram, vienkāršotas prasības pieteikumam par uzturlīdzekļu piedziņu (līdz 2500 eiro gadā) pat ir izstrādāta speciāla veidlapa, ko var lejuplādēt šeit, šeit – https://manas.tiesas.lv/eTiesasMvc/lv/e-pakalpojumi/e-veidlapas vai aizpildīt elektroniski tiešsaistē, reģistrējoties portālā Elieta.lv un dodoties uz sadaļu “E-veidlapas tiesai”.

Pieprasot uzturlīdzekļus lielākā apmērā par valstī noteikto minimālo apmēru, prasība jāpamato ar pierādījumiem, kādiem izdevumiem ir nepieciešama prasītā summa, vai bērna tēva spēj tādu nodrošināt, kāds ir pašas prasītājas finansiālais ieguldījums un iespējas. Prasmīgi sagatavots pieteikums var izšķirt lietas izskatīšanas gaitu, jo civilprocesā tiek ievērots sacīkstes princips. Tāpēc tomēr būtu vēlams meklēt iespējas saņemt kādu profesionālu palīdzību prasības pieteikumu sagatavošanā.

Ja personai ir maznodrošinātas vai trūcīgās personas statuss, tā var saņemt valsts apmaksāta advokāta juridisko palīdzību civiltiesisku strīdu risināšanai. Šādu palīdzību nodrošina Juridiskās palīdzības administrācija. Plašāk  var uzzināt administrācijas mājaslapas sadaļā “Pakalpojumi”.

Dažkārt krīzes situācijā nonākušām sievietēm ir iespēja rast palīdzību nevalstiskās organizācijās. Piemēram, bezmaksas 30 minūšu jurista konsultāciju ģimenes tiesību jautājumos iespējams saņemt krīžu un konsultāciju centrā “Skalbes”. Uz konsultācijām jāpiesakās iepriekš. Plašāka informācija – https://www.skalbes.lv/konsultacijas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 168 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU