TĒMA: Nodokļi

Vai ienākuma nodokli ieturēs divās valstīs

J
jautā:
12. septembrī, 2021
Katrīna

Vēlos jautāt par nodokļiem saistībā ar strādāšanu no citas ES valsts un dzīvojot Latvijā. Esmu Lietuvas pilsone, man ir darbs Lietuvā, un es plānoju dzīvot Latvijā. Vai manu ienākuma nodokli divas reizes iekasēs gan Lietuva, gan Latvija?

A
atbild:
15. septembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saskaņā ar likumu “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”:

  • nerezidenti nodokli maksā tikai par Latvijā gūtajiem ienākumiem;
  • rezidenti nodokli maksā gan par Latvijā, gan par ārvalstīs gūto ienākumu.

Latvijas nodokļu normatīvajos aktos (likumā “Par nodokļiem un nodevām”) ir noteikts, ka nodokļu likumos fiziskā persona tiks uzskatīta par rezidentu, ja:

  • šīs personas deklarētā dzīvesvieta ir Latvijas Republikā vai
  • šī persona uzturas Latvijas Republikā 183 dienas vai ilgāk jebkurā 12 mēnešu periodā, kas sākas vai beidzas taksācijas gadā, vai
  • šī persona ir Latvijas pilsonis, ko ārvalstīs nodarbina Latvijas Republikas valdība.

Ja ir Latvijas nodokļu rezidenta statuss, arī tad ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek algota darba ienākumus citā Eiropas Savienības dalībvalstī, kurā tie ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli vai tam analoģisku nodokli.

Tātad iedzīvotāju ienākuma nodoklis par vienu un to pašu ienākumu divas reizes nav jāmaksā.

Informāciju par nodokļu jautājumiem var noskaidrot Valsts ieņēmumu dienestā. Ir atsevišķs tālruņa numurs ārzemēs dzīvojošajiem: 371 67122443.