E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24144
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

No kādiem ienākumiem klients maksā par sociālo pakalpojumu

J
jautā:
07. septembrī, 2021
Santa

Labdien! Jautājums saistīts ar sociālo jomu. Persona B ievietota pansionātā un saņem pensiju un īpašas kopšanas pabalstu. Pakalpojuma maksa līdz šim segta no pensijas 85% apmērā, taču šobrīd ir arī šis īpašas kopšanas pabalsts. Vienošanās pie līguma par to, ka pakalpojuma maksa tiek nosegta no īpašas kopšanas pabalsta, nav iespējama, jo persona B šobrīd atrodas slimnīcā un nevar neko parakstīt. Vai ir tiesisks veids, kā ar šo īpašas kopšanas pabalstu segt pansionāta pakalpojuma maksu (normatīvajos aktos nekas par to netiek paskaidrots)?

A
atbild:
20. septembrī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 8. panta pirmā, sestā un septītā daļa noteic, ka sociālo pakalpojumu saņēmēja vai viņa apgādnieka pienākums ir samaksāt par saņemtajiem sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem. Likums neparedz kādu no personas ienākumu veidiem izslēgt no tiem ienākumiem, no kuriem persona maksā par saņemto sociālo pakalpojumu, ja personai saglabājas tiesības tos saņemt. Attiecīgi klients par saņemamo pakalpojumu aprūpes institūcijā atbilstoši likuma 29. panta otrās daļas 1. punktam un 31. panta ceturtajai daļai maksā gan no Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA)  izmaksājamajām summām (pensijas, piemaksas pie pensijas, atlīdzības, valsts sociālā pabalsta u. tml.), gan no saviem uzkrājumiem un citiem ienākumiem.

Aprūpes institūcijas klientam ir tiesības uz noteiktu naudas summu personiskiem izdevumiem (likuma 29. panta otrā daļa), kas pilngadīgai personai nedrīkst būt mazāka par 15% no tai izmaksājamās pensijas, atlīdzības vai valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēra.

Savukārt likuma 31. panta ceturtajā daļā noteikts, ka aprūpes institūcijās dzīvojošajiem klientiem, kas saņem pensiju vai atlīdzību, vai jebkuru valsts sociālo pabalstu, naudas summu personiskiem izdevumiem izmaksu nodrošina aprūpes institūcija, kuras kontā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, pamatojoties uz klienta iesniegumu, pārskaita attiecīgos maksājumus.

Tas, kādā veidā maksājumi par pansionātu var tikt segti, vai un kāds iesniegums nepieciešams, ja cilvēkam ir piešķirts arī īpašas kopšanas pabalsts, jānoskaidro pie pansionāta vadības.

Cita cilvēka vārdā var rīkoties pilnvarota persona. Par to, vai tas izdarāms slimnīcā, un citiem jautājumiem var izlasīt skaidrojumā Pilnvara vecāka gadagājuma cilvēka pārstāvībai – kāpēc un ko tajā iekļaut.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 116 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU