No kāda perioda aprēķinās vidējo iemaksu algu maternitātes pabalstam

J
jautā:
04. septembrī, 2021
Anna

Labdien! Pašlaik atrodos trešā bērna kopšanas atvaļinājumā un saņemu vecāku pabalstu no 2020. g. 5. septembra līdz 2021. g. 13. decembrim. Pašlaik esmu arī ceturtā bērna gaidībās un plānoju priekšlaicīgi pārtraukt vecāku pabalsta izmaksu par trešo bērnu, lai pieprasītu maternitātes pabalstu no 13.11.2021., pamatojoties uz pirmsdzemdību atvaļinājumu un pēcdzemdību atvaļinājumu, vēlāk uzreiz vēlos izmantot bērna kopšanas atvaļinājumu un pieprasīt vecāku pabalstu par ceturto bērnu. Es ne uz vienu dienu neatgriezīšos darbā (negūšu darba ienākumus) pēc trešā bērna kopšanas atvaļinājuma, jo uzreiz izmantošu pirmsdzemdību atvaļinājumu pirms ceturtā bērna piedzimšanas. Vai man būs tiesības uz maternitātes pabalstu un vecāku pabalstu par ceturto bērnu, ja: no 2018. g. februāra līdz 2018. g. augustam biju pirmsdzemdību un pēcdzemdību atvaļinājumā; no 2018. g. augusta līdz 21.02.2020. man bija otrā bērna kopšanas atvaļinājums; no 22.02.2020. līdz 01.05.2020. paspēju nostrādāt pie saviem darba devējiem 8 dienas februārī, pilnu martu un pilnu aprīli; no 02.05.2020. sākās pirmsdzemdību atvaļinājums par trešo bērnu, tad sekoja pēcdzemdību atvaļinājums un uzreiz trešā bērna kopšanas atvaļinājums, kas vēl turpinās. Es atrodos darba tiesiskajās attiecībās (darba līgumi ir un būs spēkā), bet esmu bērna kopšanas atvaļinājumā. Vai maternitātes aprēķinam tiks ņemti vērā ienākumi, kas gūti nepilno 3 mēnešu periodā, kurā esmu strādājusi (2020. gada februārī, martā, aprīlī)?

A
atbild:
07. septembrī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Ilze Paleja, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valsts sociālās apdrošināšanas pabalsta, tostarp arī maternitātes pabalsta, aprēķināšanai nosaka no apdrošinātās personas apdrošināšanas iemaksu algas par 12 kalendāro mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāros mēnešus pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 31. panta pirmā daļa).

Tā kā maternitātes pabalsts tiks piešķirts no 13.11.2021., tad 12 mēnešu periods, no kura nosakāma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, ir periods no 01.09.2020. līdz 31.08.2021.

Šajā periodā persona ir reģistrēta kā vecāku pabalsta saņēmēja, kura atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un kurai iemaksu alga nav bijusi, līdz ar to, aprēķinot maternitātes pabalstu, vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiks noteikta par iepriekšējo 12 mēnešu periodu 32 kalendāra mēnešu laikā pirms 2021. gada novembra, kad personai iestāsies apdrošināšanas gadījums.

Tātad vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiks aprēķināta, ņemot vērā personas ienākumus, kas gūti pie darba devēja 2020. gada februārī, martā un aprīlī.