Kādus pabalstus saņem viens no bērna vecākiem

J
jautā:
19. augustā, 2021
Laine

Labdien! Ja šobrīd plānoju doties prom no darba un kļūstu par bezdarbnieku un šajā laikā, kamēr meklēju jaunu darbu, palieku stāvoklī, vai visus pabalstus, kas pienāktos man, varu formēt arī uz bērna tēvu? Un, ja uzsāku jaunu darbu un tad palieku stāvoklī, vai man jānostrādā seši mēneši, lai saņemtu maternitātes naudas? Vai arī man ir jāstrādā seši mēneši, un tad, kad paliek stāvoklī, tad skaitās? Paldies!

A
atbild:
23. augustā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērna tēvs var saņemt visus pabalstus, izņemot maternitātes pabalstu.

Bezdarbnieka pabalsta saņemšanas laikā persona ir apdrošināta tikai pensijai, un šīs iemaksas neveido tiesības uz sociālās apdrošināšanas pabalstiem.

Maternitātes pabalstu par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku izmaksā sievietei, kura:

  • ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, sākoties grūtniecības atvaļinājumam;
  • ir atbrīvota no darba vai zaudējusi pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma;
  • ir atbrīvota no darba uzņēmuma likvidācijas dēļ ne agrāk kā pirms 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma.

Pabalsta pirmo daļu izmaksā par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām, ja topošā māte līdz 12. grūtniecības nedēļai ir stājusies medicīniskajā uzskaitē. Pabalsta otro daļu par dzemdību atvaļinājuma 56 vai 70 kalendārajām dienām izmaksā pēc bērna piedzimšanas.

Lai būtu tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu, ir jābūt sociāli apdrošinātai noteiktu laiku. Sociālās apdrošināšanas iemaksām maternitātes un vecāku apdrošināšanai jābūt veiktām:

  • ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā dienai, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B) vai
  • ne mazāk kā sešus mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Ja sievietei noteiktas tiesības un piešķirts maternitātes pabalsts par bērnu, tad viņai par šo bērnu ir tiesības arī uz vecāku pabalstu.

Lai bērna tēvam būtu tiesības uz vecāku pabalstu, arī viņam jābūt sociāli apdrošinātam. Tēvam ir tiesības arī uz paternitātes pabalstu par 10 kalendāro dienu atvaļinājumu, kas piešķirts sakarā ar bērna piedzimšanu. Šis atvaļinājums ir jāizmanto līdz bērna divu mēnešu vecumam.

Neatkarīgi no nodarbinātības viens no vecākiem var saņemt:

  • vienreizēju bērna piedzimšanas pabalstu – 421,17 eiro;
  • bērna kopšanas pabalstu līdz bērna pusotram gadam –171 eiro mēnesī;
  • ģimenes valsts pabalstu no bērna viena gada vecuma – par pirmo bērnu ģimenē 11,38 eiro mēnesī.

Informācija par pabalstiem ģimenēm ar bērniem ir atrodama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.