Darba devēja uzteikumam jābūt tiesiski pamatotam

J
jautā:
18. augustā, 2021
Imants

Vai darba devējs var uzteikt darba attiecības, ja darba ņēmējs ir vienīgais iztikas avots ģimenei ar bērnu, kā arī viņa darba stāžs ir lielāks par trijiem gadiem?

A
atbild:
30. augustā, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jautājumā nav norādīta būtiska informācija: kāds ir darba devēja uzteikuma pamatojums. Darba devējam ir tiesības uzteikt darbiniekam darba līgumu, tikai pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmajā daļā minētajiem apstākļiem, turklāt ir jābūt tiesiski pamatotiem un pierādāmiem atlaišanas iemesliem:

  • ja darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību;
  • ja darbinieks, veicot darbu, rīkojies prettiesiski un tādēļ zaudējis darba devēja uzticību;
  • ja darbinieks, veicot darbu, rīkojies pretēji labiem tikumiem un šāda rīcība nav savienojama ar darba tiesisko attiecību turpināšanu;
  • ja darbinieks, veicot darbu, ir alkohola, narkotiku vai toksiska reibuma stāvoklī;
  • ja darbinieks rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus un apdraudējis citu personu drošību un veselību;
  • ja darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju nolīgtā darba veikšanai;
  • ja darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ un to apliecina ārsta atzinums;
  • ja ir atjaunots darbā darbinieks, kurš agrāk veica attiecīgo darbu;
  • ja tiek samazināts darbinieku skaits;
  • ja tiek likvidēts darba devējs – juridiskā persona vai personālsabiedrība;
  • ja darbinieks pārejošas darbnespējas dēļ neveic darbu vairāk nekā sešus mēnešus, ja darbnespēja ir nepārtraukta, vai vienu gadu triju gadu periodā, ja darbnespēja atkārtojas ar pārtraukumiem, šajā laikā neieskaitot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī darbnespējas laiku, ja darbnespējas iemesls ir nelaimes gadījums darbā, kura cēlonis saistīts ar darba vides faktoru iedarbību, vai arodslimība.

Ja darba līgums tiek uzteikts, pamatojoties uz darbinieku skaita samazināšanu, atbilstoši Darba likuma 108. pantam priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija. Ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

  • kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;
  • kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;
  • kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem;
  • kuru kā vecāku aprūpē ir tāda pilngadīga persona ar invaliditāti no bērnības, kam nepieciešama īpaša kopšana;
  • kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;
  • kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;
  • kuri ir personas ar invaliditāti vai slimo ar staru slimību;
  • kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;
  • kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;
  • kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);
  • kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

Neviena no šā panta otrajā daļā minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.

Vairāk par darba devēja uzteikumu lasiet skaidrojumā “Darba attiecību izbeigšana. Darba devēja uzteikums”.