Vai var izbraukt no valsts, ja ir uzturlīdzekļu parāds

J
jautā:
06. augustā, 2021
Arturs

Labdien! Vai ir iespēja izlidot no valsts, ja ir parāds par uzturlīdzekļiem un to kontrolē tiesu izpildītāji?

A
atbild:
13. augustā, 2021
Edīte Brikmane
LV portāls

Uzturlīdzekļu parāds neierobežo cilvēka tiesības izbraukt no Latvijas Republikas vai ceļošanai nepieciešamo dokumentu derīgumu.

Tiem, kuri pamet valsti un uz ilgu laiku apmetas kādā ārvalstī, jāņem vērā, ka parāds līdz ar aizbraukšanu nekur nepazūd, – uzturlīdzekļu parādam nav noilguma, un tiesu izpildītājs to piedzīs, tiklīdz būs iespējams, arī no mantojuma un vecuma pensijas visas dzīves garumā.

Uzturlīdzekļu parāda piedziņas lietās ir laba starptautiskā sadarbība, līdz ar to jārēķinās arī ar to, ka, apmetoties uz pastāvīgu dzīvi kādā Eiropas Savienības dalībvalstī vai valstī, kura ir ratificējusi Hāgas 2007. gada 23. novembra Konvenciju par uzturlīdzekļu bērniem un cita veida ģimenes uzturēšanas līdzekļu pārrobežu piedziņu (piemēram, Lielbritāniju vai Norvēģiju. Saraksts ir pieejams šeit), piedziņa būs iespējama arī tur, ja kreditors (otrs vecāks vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija) uzsāks pārrobežu piedziņas lietu.