Vai pašvaldība par saviem dzīvokļiem var nemaksāt rēķinus

J
jautā:
03. augustā, 2021
Inga

Labdien! Vai pašvaldība ir tāds pats dzīvokļu īpašnieks kā pārējie daudzdzīvokļu mājā un tai jāmaksā pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksa, kaut arī nav iereģistrēti dzīvokļi zemesgrāmatā? Likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 50. pantā nekādas atlaides neredzu. Arī citos normatīvos nekādu atļauju pašvaldībai izmantot savu stāvokli, ka namu pārvaldnieks ir pašvaldības kapitālsabiedrība un nemaksāt tāmē apstiprinātos maksājumus, neredzu. Sanāk, ka, vadoties no MK noteikumiem Nr. 408, maksu rēķina uz visu mājas lietderīgo platību (visiem dzīvokļiem), bet pašvaldība par tukšajiem dzīvokļiem rēķinus nepieņem un nemaksā, līdz ar to pārvaldnieks vairs tos arī nepiestāda pašvaldībai par tukšajiem dzīvokļiem, bet mājai pieaug parādsaistības par veiktajiem darbiem un uzkrājums neaug, kā gribētos. Vai pašvaldībai ir kādas likumīgas tiesības tā rīkoties?

A
atbild:
12. janvārī, 2022
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Katram dzīvokļa īpašumam ir īpašnieks, uz kuru attiecas vienādi visi normatīvie akti, tai skaitā Dzīvokļa īpašuma likumā un  Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā noteiktie pienākumi un tiesības. Apstāklis, ka dzīvokļa īpašums pieder pašvaldībai, nedod nekādas tiesības nepildīt dzīvokļa īpašnieku kopības lēmumus, tai skaitā neveikt investīcijas to uzturēšanā un remontā.