TĒMA: Nodokļi

Vai neatņem invaliditātes pabalstu, ja sāk strādāt

J
jautā:
02. augustā, 2021
Egons

Labdien! Es esmu 1. grupas invalīds. Vai es drīkstu strādāt, ja darba devējs piedāvā darbu? Un vai es strādājot nezaudēju invaliditāti un pabalstu?

A
atbild:
04. augustā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja jautājat par valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu invaliditātes gadījumā, tad to maksā personai, kurai Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) ir izsniegusi atzinumu par invaliditāti, ja šai personai nav tiesību saņemt valsts pensiju (izņemot apgādnieka zaudējuma pensiju invalīdam) vai apdrošināšanas atlīdzību nelaimes gadījuma darbā vai arodslimības dēļ.

Ja strādā, pabalstu joprojām var saņemt. Tas, ka sākts strādāt, nav pamats pārskatīt noteikto invaliditāti.

VDEĀVK invaliditāti nosaka uz sešiem mēnešiem, vienu, diviem vai pieciem gadiem. Invaliditātes ekspertīzē vērtē arī slimības izraisītos funkcionēšanas ierobežojumus (piemēram, ierobežojumus pārvietoties, veikt pašaprūpi u. c.). Katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli, un tiek ņemta vērā konkrētajā gadījumā personai esošo funkcionēšanas ierobežojumu smaguma pakāpe. Tas nozīmē, ka tiek vērtētas arī cilvēka funkcionēšanas spējas, nevis tikai slimības diagnoze.