Ja manto māju, kas nav nodota ekspluatācijā

J
jautā:
23. jūlijā, 2021
Katrīne

Labdien! Vēlējos noskaidrot, kādas sekas īpašuma mantošanas kontekstā būtu gadījumā, ja īpašnieks aiziet aizsaulē, pirms tam nepaspējot nodot māju ekspluatācijā. Paldies!

A
atbild:
03. augustā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Ja mantojat ēku, kas nav nodota ekspluatācijā un celta vairāk nekā 8 gadus, tad pēc 2022. gada 1. oktobra atbilstoši likumam “Par nekustamā īpašuma nodokli” un pašvaldības izstrādātajiem saistošajiem noteikumiem īpašniekam ir jāmaksā paaugstināts nekustamā īpašuma nodoklis (NĪN) 3% apmērā līdz brīdim, kad būve tiks nodota ekspluatācijā. Nodoklis ir maksājams no lielākās kadastrālās vērtības: vai nu būvei piekritīgās zemes kadastrālās vērtības, vai būves kadastrālās vērtības.

Turklāt ar paaugstināto NĪN īpašums tiks aplikts jau no nākamā mēneša pēc būvniecības termiņa izbeigšanās.

Nekādu citu juridisku seku, ja mantojat individuālo dzīvojamo ēku, kas nav nodota ekspluatācijā, jums nav.