Jāceļ prasība tiesā par robežu pārbaudīšanu

J
jautā:
13. jūlijā, 2021
SarMe

Labdien. Nepieciešams padoms zemes jautājumos, precīzāk, par domstarpībām koplietošanas ceļa izmantošanā, lai nokļūtu līdz savam īpašumam. Kaimiņš patvaļīgi pirms diviem gadiem “pārcēla” robežu pāri koplietošanas ceļam, tādējādi liedzot mums piekļuvi uz īpašumu, jo www.kadastrs.lv esot ieraudzījis, ka robežai ir novirze kartē. Pielika ķēdi no valsts autoceļa priekšā. To ceļu izmanto vēl viens zemnieks, kuram viņš “atļauj” braukt, kad labs prāts. Mūsu zemes vienību robežas ir noteiktas 1998. g., 1999. g. izgatavots robežu plāns. Kaimiņam robežposms no valsts ceļa līdz zemes vienībai noteikts pa servitūta ceļa vidu 1996. g. Robežu plānā ir attēloti apgrūtinājumi. VZD atbildēja, ka mums ir paredzētas piekļūšanas tiesības, bet, ja gadījumā nevarot "pa labam sarunāt”, jautājums risināms vispārējās jurisdikcijas tiesā. Griezāmies gan pagastā, gan novadā, gan VZD. Visi saka vienu – jautājumu var izšķirt tikai tiesa. Vai tā ir? Tad šajā sakarā jautājums – tieši pie kā un kur jāgriežas? Varbūt iepriekš iespējama konsultācija ar kādu speciālistu? P.S. Šos divus gadus uz savu īpašumu braucām apkārt, pa cita saimnieka zemi. Mums atļāva. Bet tagad viņi savu zemi atdod nomā zemniekiem, kuri diez vai būs ar mieru, ka braucam pa viņu tīrumu. Uz mežu pēc malkas arī netiekam.

A
atbild:
20. jūlijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šajā gadījumā primāri būtu risināms tieši robežu jautājums, proti, ja kaimiņi nevar vienoties par zemes īpašumu robežām un vismaz vienai pusei ir pamatotas šaubas par robežu noteikšanas pareizību, tad šis civiltiesiskais strīds jānodod izskatīšanai tiesai, ceļot prasību par robežu pārbaudīšanu. Turklāt atbilstoši Civillikuma 1908. pantam šādai prasībai nav noilguma. Protams, šāda jautājuma risināšanai, it īpaši tiesvedībā, ir jānodrošinās ar kvalificētu juridisko palīdzību, kas ļautu izvairīties no kļūdām jau pašā tiesvedības sākumā. Tikai pēc tam, kad būs skaidrība par īpašuma robežām, ir jāatgriežas pie jautājuma par servitūta nodibināšanu, ja tas būs nepieciešams.