Darba devējs sniedz VID ziņas par bērna kopšanas atvaļinājuma piešķiršanu

J
jautā:
02. jūlijā, 2021
Elīna

Labdien! Pēc VSAA konsultācijas par to, kas man finansiāli ir izdevīgi, es atteicos no maternitātes pabalsta otrās daļas no bērna dzimšanas datuma 22.06.2021. Pēcdzemdību B slimības lapa tika izsniegta no 16.06.2021., tāpēc no 16.06. līdz 21.06. es pieteicos uz pabalstu. Taču radās problēma ar darba devēju: grāmatvede nevar izsniegt BKA , jo EDS sistēmā ir pēcdzemdību slimības lapa līdz 24.08.2021. (vai tiešām tā izveidota EDS sistēma, kā grāmatvede nevar likt datumu, kas ir iesniegumā 22.06. uz BKA, neraugoties uz B lapu? Jo VSAA saņēma iesniegumu, ka atteicos no pabalsta ar 22.06., un tas man netiks izmaksāts). Tika apzvanītas visas iestādes, VSAA, VID, VDI un Veselības inspekcija, un katra mani sūtīja vērsties kaut kur citur, jo neviens nevarēja dot atbildi. Man tika piedāvāts anulēt B slimības lapu, un tad darbs var piešķirt BKA no bērna dzimšanas, un lai ārste izsniedz jaunu slimības lapu no 16.06. līdz 21.06. Bet tas nav iespējams, jo tā ir pēcdzemdību slimības lapa, ko dod vai nu uz 56, vai 70 dienām, un daļa no tās (no 16.06. līdz 21.06.) ir apmaksāta. Vai tiešām man paliek variants anulēt slimības lapu un aizsūtīt atpakaļ izmaksāto naudu, lai darba devējs varētu piešķirt BKA no dzimšanas? Tā ir valsts sistēmu problēma, vai grāmatvede vienkārši negrib tā darīt?

A
atbild:
13. jūlijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Anita Jakseboga, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras Pabalstu metodiskās vadības daļa vecākā eksperte Anita Jakseboga sniedz atbildi par situāciju un tās risinājumu.

Ja darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību bija izsniegta līdz 16.06.2021. un no 17.06.2021. līdz 24.08.2021. tika izsniegta darbnespējas lapa B par dzemdību atvaļinājuma laiku (un bērns ir dzimis 22.06.2021.), tad darba devējs līdz 16.06.2021. piešķīra grūtniecības atvaļinājumu un no 17.06.2021. līdz 24.08.2021. – dzemdību atvaļinājumu.

Lai piešķirtu bērna kopšanas atvaļinājumu no 22.06.2021., darba devējam ir jāpārtrauc dzemdību atvaļinājums un jāpiešķir bērna kopšanas atvaļinājums, kā arī Valsts ieņēmumu dienestam (VID) jāiesniedz ziņas par bērna kopšanas atvaļinājuma piešķiršanu.

VSAA iesaka jums informēt darba devēju par to, ka esat saņēmusi maternitātes pabalstu par dzemdību atvaļinājuma daļu no 17.06.2021. līdz 21.06.2021. un esat atteikusies no maternitātes pabalsta par turpmāko dzemdību atvaļinājuma daļu, lai no bērna piedzimšanas dienas varētu saņemt vecāku pabalstu.

Lai saņemtu vecāku pabalstu piešķirtajā apmērā, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai no VID ir jāsaņem informācija par jūsu atrašanos bērna kopšanas atvaļinājumā.

Tātad, kā redzat no VSAA skaidrotā, jums pašai ir jāsazinās ar darba devēju, jo darba devējam ir jāpārtrauc dzemdību atvaļinājums un jāiesniedz ziņas VID par bērna kopšanas atvaļinājuma piešķiršanu.