TĒMA: Mājoklis

Kopīpašumā esošas dzīvojamās mājas pārvaldīšana

J
jautā:
02. jūlijā, 2021
Inese

Vai Dzīvokļu īpašuma likums attiecas uz dzīvojamām mājām, kas nav sadalītas dzīvokļu īpašumos? Katram pieder domājamās daļas no mājas un zemes un lietošanas tiesības uz konkrētā dzīvokļa telpām. Kā šajā gadījumā tiek izlemts jautājums par uzkrājuma fonda lielumu? Vai ir nepieciešams kopīpašnieku balsu vairākums vai 100% piekrišana, kā noteikts Civillikuma 1068. pantā?

A
atbild:
08. jūlijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Saskaņā ar Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 5. panta 3. daļu uz kopīpašumā esošas dzīvojamās mājas pārvaldīšanu attiecināmi Civillikumā noteiktie īpašuma aprobežojumi, ciktāl šā panta ceturtā un piektā daļa nenosaka citādi. Savukārt šī paša likuma 4. un 5. daļa noteic, ka lēmumus, kas attiecas uz obligāti veicamo pārvaldīšanas darbību nodrošināšanu kopīpašumā esošā dzīvojamā mājā (pārvaldīšanas uzdevuma uzdošanu, tā atsaukšanu, mājas uzturēšanai nepieciešamo pakalpojumu līgumu slēgšanas noteikumiem, kā arī kārtību, kādā nosakāmi un maksājami obligātie izdevumi un atlīdzība par pārvaldīšanu), pieņem, ievērojot Dzīvokļa īpašuma likuma noteikumus par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu, un tie ir saistoši ikvienam dzīvojamās mājas kopīpašniekam. Ja kopīpašnieki atbilstoši Civillikuma 1070. panta pirmās daļas noteikumiem ir vienojušies par dzīvojamās mājas dalītas lietošanas kārtību un par to izdarīta atzīme zemesgrāmatā, šā panta ceturtās daļas noteikumi piemērojami tiktāl, ciktāl tie nav pretrunā ar kopīpašnieku noteikto dzīvojamās mājas dalītas lietošanas kārtību.