Kopīpašuma reģistrācija un izmaksas

J
jautā:
25. jūnijā, 2021
Signe

Labdien. Vēlējos noskaidrot, kā ir gadījumos, ja īpašums tiek ierakstīts zemesgrāmatā kā kopīpašums, piemēram, sievai un vīram, vai tas notāra izmaksas nemaina un nav jāmaksā divreiz valsts nodeva?

A
atbild:
29. jūlijā, 2021

Civillikuma (CL) 1067. pantā lasāms: “Īpašuma tiesība, kas pieder uz vienu un to pašu nedalītu lietu vairākām personām nevis reālās, bet tikai domājamās daļās, tā ka sadalīts vienīgi tiesību saturs, ir kopīpašuma tiesība.”

Ļoti bieži arī mūsdienās kopīpašums rodas mantojuma ceļā, kad mantinieki, nespējot savā starpā vienoties, domājamās daļās sadala iepriekš vienotu īpašumu vai īpašumus. Arī laulības šķiršanas lietās, kad laulātie nespēj vienoties par kopīgo īpašumu reālu sadali. Izplatīti ir gadījumi, kad kopīpašumu, iegādājoties māju vai dzīvokli, gribēdami rast finansiālu drošību, izveido pāri, kam ir nereģistrēta kopdzīve.

Īpašuma tiesību reģistrācija, visticamāk, katram kopīpašniekam jāmaksā atsevišķi.