E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23568
Lasīšanai: 4 minūtes

Nekustamā īpašuma mantojuma sadalīšana starp vairākiem mantiniekiem

J
jautā:
24. jūnijā, 2021
Zane

Labdien. Ir divi mantinieki uz vienu īpašumu. Mantojums tika saņemts pēc īpašnieka nāves. Vai mantotais īpašums ir jāsadala, pirms veikt kādas darbības, piem., celt māju, pārdot utt.

A
atbild:
30. jūlijā, 2021

Faktiski sākt kārtot mantojuma lietu var uzreiz pēc mantojuma atstājēja miršanas apliecības saņemšanas.

Ja persona, vēl dzīva esot, nav slēgusi mantojuma līgumu vai arī nav taisījusi testamentu, tad pēc viņas nāves mantošana notiek pēc likuma saskaņā ar Civillikumā norādīto mantošanas kārtību.

Ar mantojuma apliecību mantojumu tiešām nesadala reālās daļās. Zvērināts notārs sagatavo mantojuma apliecību, kurā norāda, ka katrs mantinieks ieguvis noteiktu īpašuma domājamo daļu. Likums noteic, ka mantojumu var dalīt mājas kārtībā, pie notāra vai bāriņtiesā. Ja pastāv līdzmantinieku strīds par mantojuma sadali, tad citas iespējas nav – būs jāiet uz tiesu.

Pēc mantojuma apliecības saņemšanas var, nereģistrējot savas domājamās daļas zemesgrāmatā, ar pārējiem līdzmantiniekiem noslēgt līgumu par mantojuma dalīšanu. Vēlams to darīt pie notāra, jo Civillikuma 755. pants noteic, ka mājas kārtībā veiktu dalījumu var apstrīdēt, ja tajā atklāta ļaunprātība, spaidi vai viltus, vai vienam līdzmantiniekam nodarīts zaudējums vairāk nekā par pusi, vai arī notikusi maldība. Cietušajam tad ir tiesības prasīt vai nu atlīdzību, vai arī jaunu dalījumu.

Rakstot mantojuma sadales projektu, zvērināts notārs uzaicina visus līdzmantiniekus un mēģina satuvināt viņu viedokļus, lai panāktu vienošanos. Dalot pie mantojuma piederīgu nekustamo īpašumu dabā, jāņem vērā noteikumi, kas aizliedz vai nu pārāk sīki sadalīt īpašumus, vai arī vispār tos sadalīt.

Mantojuma sadales projektā zvērināts notārs pamato tajā noteikto mantojuma sadales kārtību. Ja līdzmantinieki piekrīt projektam, šo vienošanos viņiem vajadzēs apliecināt.

Lai sadalītu zemesgabalu, nekustamā īpašuma īpašniekam vai pilnvarotai personai (bet kopīpašuma gadījumā – visiem kopīpašniekiem vai kādam no kopīpašniekiem uz pilnvarojuma pamata) vietējā pašvaldībā jāiesniedz iesniegums nekustamā īpašuma sadalei. Jāņem vērā: pašvaldība var noteikt, ka īpašuma sadalīšanai ir jāizstrādā zemes ierīcības projekts vai detālplānojums, ja tas paredzēts vietējās pašvaldības saistošajos noteikumos. Tāpat jāņem vērā, ka pašvaldības teritorijas plānojumā tiek noteiktas jaunveidojamo zemes vienību minimālās platības katram funkcionālajam zonējumam. Tas nozīmē, ka jaunveidotās un sadalītās zemes vienības platības nedrīkst būt mazākas par saistošajos noteikumos noteiktajām platībām. Sadalot zemesgabalu, ir jāatceras arī par to, lai katrai zemes vienībai tiktu nodrošināta piekļuve no valsts vai pašvaldības ceļa. Pēc tam, kad jaunveidotais zemesgabals ir uzmērīts, reģistrēts kadastrā, izgatavots robežu plāns un īpašums nostiprināts zemesgrāmatā, var doties pie notāra pirkuma līguma noslēgšanai.

Taču, ja rodas strīds, tiesa mantojumu sadala tāpat kā kopīpašumu – atkarībā no dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem vai nu piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai, vai atdod visu lietu vienam kopīpašniekam ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā, vai nosaka lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu starp kopīpašniekiem, vai arī izšķir jautājumu ar izlozi (īpaši tad, kad jāizlemj, kuram no kopīpašniekiem paturēt pašu lietu un kuram jāizmaksā atlīdzība naudā).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 59 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU