TĒMA: Tieslietas

Noziedzīgi iegūtas mantas konfiskācija neattiecas uz laulātā atsevišķo mantu

J
jautā:
22. jūnijā, 2021
Marta

Labdien! Esmu nonākusi skumjā situācijā. Vīram inkriminēta lieta ar mantas konfiskāciju. Biju viņam uzdāvinājusi dzīvokli, kurš tika iegādāts par maniem līdzekļiem pirms laulībām, un mums bija noslēgts dāvinājuma līgums ar man nostiprinātām tiesībām dzīvot mājā līdz mūža beigām. Uzzinot par šo lietu, vienojāmies dāvinājumu atsaukt. To izdarīju, un zemesgrāmatā šobrīd kā vienīgā īpašniece esmu norādīta es. Vai ir iespējams, ka dzīvoklis mantas konfiskācijas (ja tāda būs) laikā man tiks atņemts? Dzīvoklis nav iegūts laulībā, bet gan pirms tās.

A
atbild:
01. jūlijā, 2021
Olga Lauva
juriste

Civillikuma 91. pants paredz, ka katra laulātā atsevišķā manta it sevišķi ir:

1) manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu;

2) priekšmeti, kas noder tikai viena laulātā personīgai lietošanai vai vajadzīgi viņa patstāvīgā darbā;

3) manta, ko viens laulātais ieguvis bez atlīdzības laulības laikā;

4) laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām;

5) manta, ar ko aizstāta iepriekšējos (1.–4.) punktos minētā manta.

Tostarp jūs norādāt, ka konkrētais dāvinājums tika atsaukts un zemesgrāmatā īpašums ir ierakstīts uz jūsu vārda. Tātad konkrētajā gadījumā nekustamais īpašums ir uzskatāms par laulātā atsevišķo mantu.