Kā izbeigt kopīpašumu

J
jautā:
15. jūnijā, 2021
Veronika

Labdien! Par kopīpašuma piespiedu izbeigšanu. Vai puse, kurai pieder 3/4 mājas, iesniedzot prasību tiesā un īpašuma novērtējumu, kurš ir mākslīgi pazemināts, var piespiest otru pusi, kurai pieder 1/4 mājas, to pārdot par negodīgi novērtētā īpašuma cenu? Piebildīšu, ka puse, kurai pieder 1/4, šobrīd nevēlas neko pārdot.

A
atbild:
17. jūnijā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Civillikuma 1074. pants paredz, ka nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā, ja vien tā nodibināšanas noteikumi nerunā tam pretim; turpretim katrs kopīpašnieks var katrā laikā prasīt dalīšanu.

Civillikuma 1075. pants nosaka: “Ja 1074. pantā norādītā dalīšanas gadījumā kopīpašnieki nevar vienoties par tās veidu, tad tiesa, raugoties pēc dalāmā priekšmeta īpašībām un lietas apstākļiem, vai nu piespriež katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus par labu otra daļai, vai atdod visu lietu vienam kopīpašniekam (ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā), vai noteic lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā, vai arī izšķir jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kam no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kas no viņiem apmierināms ar naudu.”