Vai darba devējam jāapmaksā grūtniecības un dzemdību atvaļinājums

J
jautā:
09. jūnijā, 2021
Aina

Labdien! Vai man pienākas iekrātais atvaļinājums šādā situācijā. Ar 06.03.2018. biju pirmās grūtniecības dekrētā (70 + 56 dienas). Pēc tam ar 09.09.2019. bija otrās grūtniecības B lapas (70 + 56) dienas. BKA beidzās 28.05.2020., kura beigās izbeidzu darba tiesiskās attiecības. Pirms dekrēta izņēmu iekrāto atvaļinājumu līdz 01.03.2018. Vai man pienākas iekrātais atvaļinājums par B lapu posmu (126 x 2 dienas), esot 2 BKA pēc kārtas atbilstoši Darba likuma 152. pantam? Vai arī atbilstoši 154. pantam darba devējs var neizmaksāt iekrāto atvaļinājumu, jo tas neuzkrājas, pretēji tam, kā minēts 152. pantā?

A
atbild:
02. jūlijā, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Abi norādītie Darba likuma panti (152. un 154. pants) bieži rada pretrunīgu izpratni.

Lai gan Darba likuma 152. panta pirmās daļas 2. punkts noteic, ka laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita faktiski nostrādāto laiku, kā arī, kā jūsu gadījumā, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku, likuma 154. panta ceturtā daļa skaidri noteic, ka minētie atvaļinājumi netiek ieskaitīti ikgadējā atvaļinājumā. Tādējādi samaksa par šīm dienām no darba devēja nepienākas.

Faktiski likumdevējs ar 152. panta regulējumu uzskaita tās situācijas, kad darba attiecību ietvaros darba pienākumi nav veikti attaisnojošu iemeslu dēļ, norādīts juristu sastādītajos Darba likuma komentāros.