E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23405
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Kopīgā un atsevišķā laulāto manta

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. jūnijā, 2021
Liene

Pirms laulībām man bija māja, es tagad pārdodu vīram savu māju un saņemu naudu. Ja nākotnē šķirsimies, vai man būs tiesības prasīt pusi, ja viņš izdomās šo māju pārdot?

A
atbild:
18. jūnijā, 2021

Laulāto mantiskās attiecības, kā arī to īpašumtiesības attiecībā uz mantu, kas tiem piederējusi pirms laulībām, un kopējās mantas sadalīšanas kārtība šķiršanās gadījumā ir noteikta Civillikumā.

Tā kā jums ar vīru nav noslēgts laulības līgums, tad ir spēkā likumiskās tiesiskās attiecības, proti, strīdu gadījumā tiesa ievēros likumā noteikto.

Civiltiesiskie strīdi tiek risināti sacīkstes veidā: uzvar tas, kurš pierāda savu taisnību.

Jūsu gadījumā māja ir jūsu īpašums, ko jūs pārdevāt vīram, pretī iegūstot naudu (to jūs arī norādāt).

Jautājums, kā jūs iztērējat saņemto naudu: ja nauda tiek ieguldīta kopējā mājsaimniecībā, tad jums tas tiesā skaidri jāpierāda (piemēram, ar maksājuma uzdevumiem). Bet tas ir tikai šķiršanās gadījumā.

Ja māja tagad ir vīra atsevišķā manta un jūs tajā neieguldāt nekādus savus līdzekļus vai arī kopējos ģimenes līdzekļus, tad viņam ir tiesības rīkoties ar to pēc savas izvēles, arī pārdot. Bet māja parasti tiek pārdota kopā ar zemi, jautājums, kam pieder zeme.

Piemēram, ir jāņem vērā, kurš maksā par mājas apkopi (sedz komunālos tēriņus), taisa remontu, pērk mēbeles utt.

Jau pieminētajā Civillikumā ir noteikts: par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemesgrāmatā (atbilstoši Civillikuma 994. panta pirmajai daļai).

Katra laulātā atsevišķa manta it sevišķi ir: manta, kas laulātajam piederējusi pirms laulības vai ko laulātie līgumā noteikuši par atsevišķu mantu; laulātā atsevišķās mantas ienākumi, kas nav nodoti ģimenes un kopīgās mājsaimniecības vajadzībām (atbilstoši Civillikuma 91. pantam).

Viss, ko laulības laikā laulātie iegūst kopīgi vai viens no viņiem, bet ar abu laulāto līdzekļiem vai ar otra laulātā darbības palīdzību, ir abu laulāto kopīga manta; šaubu gadījumā jāpieņem, ka šī manta pieder abiem līdzīgās daļās.

Ja kādas vienam laulātajam piederošas mantiskas vērtības laulības laikā atvieto ar citām, pēdējās ir šā laulātā manta (atbilstoši Civillikuma 89. pantam).

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 75 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU