TĒMA: Mājoklis

Kopīpašuma uzturēšana

J
jautā:
02. jūnijā, 2021
Arkādijs

Labdien! Jautājums saistībā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta pirmo daļu par koplietošanas telpu. Situācija ir šāda: daudzdzīvokļu māja ar dažādām platībām un pagrabs (neatrodas kāpņu telpā), bēniņi (atrodas kāpņu telpā) ir ierakstīti zemesgrāmatu apliecībā. Vai par kāpņu telpas patēriņiem (remonts, paklāji utt.) ir jāsedz maksājumi attiecīgi kāpņu telpā esošo objektu skaitam (dzīvokļi, mākslinieku darbnīca utt.) vai proporcionāli domājamajām daļām? Ja proporcionāli domājamajām daļām, tad nav izpratnes, kāpēc kāpņu telpas uzkopšana tiek iekasēta no objektu skaita, kā arī kāpņu telpas platība ir vienāda visiem un visi to izmanto vienādi, proti, kā iegādāsies kājslauķi? Ja bēniņi un pagrabs ir ierakstīti zemesgrāmatu apliecībā, tad tie nav koplietošanas telpa? Veicot kāpņu remontu, pagrabs (nav saistīts ar kāpņu telpu) veic apmaksu koplietošanas telpās? Paldies, ceru, ka atbilde tiks sniegta uz šiem konkrētajiem jautājumiem, nevis abstrakti, pēc labākajām juridiskām metodēm.

A
atbild:
09. jūnijā, 2021
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

Likumdevējs sākotnēji ir paredzējis, ka katrs dzīvokļa īpašnieks sedz dzīvojamās mājas kopīpašuma uzturēšanas un remonta izmaksas proporcionāli sava dzīvokļa īpašuma lielumam. Protams, katram namam ir savas atšķirīgas nianses, kas saistītas gan ar kopīpašuma apmēru, gan tā izmantošanas iespējām. Likumdevējs pieļauj iespēju kopīpašniekiem savā starpā vienoties gan par kopīpašuma izmantošanu, gan izdevumu apmaksas kārtību atbilstoši katrai atsevišķai situācijai.