E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23337
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Neatņemamās daļas izdalīšana, ja noslēgts dāvinājuma līgums

J
jautā:
01. jūnijā, 2021
lelde

Labdien! 2019. gada septembrī nomira mana vīra vecmamma. Vīram ir brālis, abiem bija mežs. Notārs mantojuma lietā vecmammas daļu sadalīja divās daļās, un vecmamma, kad bija dzīva, 2013. gadā bāriņtiesā noformēja dāvinājuma līgumu un manam vīram uzdāvināja pusmāju: ar domu, lai pēc viņas nāves visa māja paliek viņam, jo otra mājas puse vīram jau pieder. Kad ar šiem papīriem aizgājām pie notāra, izrādījās, ka viena papīra nav: pirkuma līguma, kurā uzrādīts, no kā viņa vecmamma nopirka to pusmāju 90. gadā. Ir tikai izziņa, no kurā gada mainījies īpašnieks, un izziņa no Zemes dienesta, bet paša pirkuma līguma nav, ir tikai dāvinājuma līgums un izziņa, ka tā puse piederēja viņai, līdz ar to notārs pateica ka pašlaik māja paliek “karājoties gaisā”, un tas brālis tagad draud, ka no tās puses pienākas puse arī viņam, ka dāvinājuma līgums neko nenozīmē. Vai viņš, nokārtojot papīrus, var pieprasīt pusi no pusmājas? Vai pastāv iespēja, ka viņš var apstrīdēt dāvinājuma līgumu un mantot to pusi no pusmājas?

A
atbild:
07. jūnijā, 2021
Olga Lauva
juriste

Attiecībā uz dāvinājuma līguma apstrīdēšanu Civillikuma 1922. pants paredz, ka gadījumos, kad dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas.

Jāsaprot, ka, nepastāvot kādiem citiem darījuma apstrīdēšanas pamatiem, dāvinājuma līgumu nevar apstrīdēt tikai tāpēc, ka nav ievērotas kāda likumiskā mantinieka vai citas personas intereses un tiesības saņemt daļu no uzdāvinātās mantas.

Ņemot vērā jūsu situāciju, visdrīzāk vīra brālis dāvinājumu neapstrīdēs, bet viņš ir tiesīgs prasīt izmaksāt viņa neatņemamo daļu, kas ir puse no tā, ko viņam būtu tiesības mantot, ja dāvinājuma nebūtu bijis.

Tiesības prasīt un saņemt neatņemamo daļu ir atkarīgas no tā, vai neatņemamās daļas tiesīgais patiešām nav saņēmis (nevar saņemt) pat savu neatņemamo daļu.

Ja dāvinātājs dzīves laikā vai pēc nāves vīra brālim būs nodevis mantu, kas atbilst neatņemamās daļas apmēram, prasīt neatņemamo daļu vīra brālim nebūs tiesību; ja manta nav saņemta, tad vīra brālim būs tiesības prasīt neatņemamās daļas izdalīšanu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 122 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU