Kā samazināt tiesas spriedumā noteikto uzturlīdzekļu apmēru

J
jautā:
19. maijā, 2021
Jurijs

Labdien! Situācija: spēkā ir stājies tiesas spriedums par uzturlīdzekļu apmēru, ko tēvs maksā bērna uzturam. Taču tēvs ar māti vienojas par uzturlīdzekļu apmēra samazinājumu. Kā pareizi noformēt šādu vienošanos? Cik saprotu, spēkā esošajam tiesas spriedumam jebkurā gadījumā ir lielāks spēks nekā vēlāk noslēgtajam notariālajam aktam. Vai ir jālūdz tiesai grozīt spriedumu? Vai ir kādi citi varianti? Paldies!

A
atbild:
20. maijā, 2021
Edīte Brikmane
LV portāls

Jā, savstarpēja vienošanās nevar atcelt tiesas spriedumu. Atbilstoši Civilprocesa likuma 203. panta piektajai daļai spriedumam, kas stājies likumīgā spēkā, ir likuma spēks, tas ir obligāts un precīzi izpildāms, un to var atcelt tikai likumā noteiktajos gadījumos un kārtībā. Spēkā esošs spriedums par uzturlīdzekļu piedziņu neliedz vienai no pusēm celt prasību tiesā par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu, mainoties apstākļiem, kas ietekmē maksājuma apmēru. To paredz šī paša Civilprocesa likuma 203. panta ceturtā daļa, kurā teikts: ja pēc tam, kad likumīgā spēkā stājies spriedums, ar kuru no atbildētāja piespriesti periodiski maksājumi, mainās apstākļi, kas ietekmē maksājumu apmēra vai ilguma noteikšanu, katra puse ir tiesīga, iesniedzot jaunu prasību, prasīt maksājumu apmēra vai termiņa grozīšanu.