Vai parādu var piedzīt no invaliditātes pensijas

J
jautā:
19. maijā, 2021
Ēriks

Labdien! Man ir darba alga un invaliditātes pensija. Tiesu izpildītāji veic parādu piedziņu. Vai piedziņu var vērst uz visu invaliditātes pensiju? Kāda ir summa, kurai jāpaliek parādnieka rīcībā?

A
atbild:
20. maijā, 2021
Edīte Brikmane
LV portāls

Parādu piedziņa var tikt veikta arī no invaliditātes pensijas. Summas, uz kurām zvērināts tiesu izpildītājs nevar vērst piedziņu, uzskaitītas Civilprocesa likuma 596. pantā, un tajā nav minēta invaliditātes pensija. Vēršot piedziņu uz valsts pensijām, piemērojami noteikumi par piedziņas vēršanu uz darba samaksu, ja citos likumos nav noteikti citi ieturējumu ierobežojumi.

Savukārt tas, kāda summa tiek atstāta parādnieka rīcībā, ir atkarīgs no tā, kāda veida parāds tiek piedzīts. Visbargākie noteikumi ir uzturlīdzekļu parāda piedziņas gadījumā.

Ieturējumu apmērs un ieturējumu kārtība ir noteikta Civilprocesa likuma 594. pantā. Tas paredz, ka no parādniekam izmaksājamās darba samaksas un tai pielīdzinātajiem maksājumiem ieturējumus pēc izpildu dokumentiem izdara līdz piedzenamā parāda dzēšanai:

  • uzturlīdzekļu piedziņas lietās nepilngadīgu bērnu uzturam vai Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas labā – saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.
  • piedzenot uzturlīdzekļus, zaudējumus vai kompensāciju sakarā ar personisku aizskārumu, kura rezultātā radies sakropļojums vai cits veselības bojājums vai iestājusies personas nāve, vai kompensāciju par kaitējumu, kas radīts ar noziedzīgu nodarījumu, kā arī izpildot administratīvo pārkāpumu lietās pieņemtos nolēmumus, – 50%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus 50% apmērā no minimālās mēneša darba algas un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.
  • pārējos piedziņu veidos, ja likumā nav noteikts citādi, – 30%, saglabājot parādniekam darba samaksu un tai pielīdzinātos maksājumus minimālās mēneša darba algas apmērā un saglabājot uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdzekļus valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā.

Ministru kabineta noteiktā minimālā mēneša darba alga 2021. gadā ir 500 eiro. Saskaņā ar Civilprocesa likuma Pārejas noteikumu 159. punktu ir noteikts, ka Civilprocesa likuma 594. panta pirmajā, otrajā un piektajā daļā noteiktie parādniekam saglabājamie maksājumi valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā uz katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu līdz 2021. gada 31. decembrim nosakāmi 64,03 eiro apmērā, kas atbilst valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmēram 2020. gada 31. decembrī.