TĒMA: Mājoklis

Kopīpašums un pirmpirkuma tiesības

J
jautā:
12. maijā, 2021
Arturs Auziņš

Ko darīt, ja kopīpašnieki ir vairāk nekā 300 personas un, pērkot domājamo daļu no īpašuma, visiem 300 īpašniekiem jāsūta pirkuma līgums savu pirmpirkuma tiesību izmantošanai? Kā rīkoties šādā situācijā?

A
atbild:
14. maijā, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Kopīpašumā savas domājamās daļas var pārdot ikvienam, taču ir viens ierobežojums, kuru nosaka Civillikuma 1073. pants. Ja kāds nekustama īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kura nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem divu mēnešu laikā, skaitot no pirkuma līguma noraksta saņemšanas, pieder pirmpirkuma tiesība.

Šajā gadījumā, sūtot paziņojumu, nereti rodas problēmas, jo kopīpašnieki dzīvo ārpus Latvijas. Turklāt, ja viņi uz vēstulēm neatbild, tad ir jāgaida divi mēneši, iekams var noslēgt pirkuma līgumu.

Var arī rasties situācija, ka, noslēdzot pirkuma līgumu ar potenciālo pircēju, tomēr domājamās kopīpašuma daļas var iegādāties kāds no jau esošajiem kopīpašniekiem.

Vairāk par kopīpašuma problēmām var uzzināt raidierakstā “Kopīpašums – vai var justies kā pilntiesīgs īpašnieks?”.