E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23209
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Kādi nodokļi jāmaksā, ja strādā attālināti pie Igaunijas darba devēja

J
jautā:
11. maijā, 2021
Aleksandrs

Ir piedāvājums strādāt attālināti (no Latvijas) pie Igaunijā reģistrēta darba devēja (nav pārstāvniecības Latvijā). Kuras valsts likumdošana regulēs darba attiecības? Noslēdzot līgumu ar Igaunijas darba devēju, vai man kā Latvijas Republikas rezidentam, kas fiziski veiks darba pienākumus no Latvijas, Latvijā ir jāmaksā kādi nodokļi? Vai, noformējot “starpvalstu” darba attiecības, es varēšu pretendēt uz Latvijas sociālajām garantijām (slimības, bezdarbnieka pabalsts utt.), un vai šis darbs tiks ieskaitīts darba stāžā?

A
atbild:
26. maijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Algota darba ienākumi, ko gūst nodarbinātais uz darba līguma pamata ārvalstu sabiedrībā par darbu Latvijas Republikā, ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodokli Latvijas Republikā.

Darbinieks pats aprēķina algas nodokli (iedzīvotāju ienākuma nodokli) no saviem algota darba ienākumiem un iemaksā to budžetā, reģistrējas Valsts ieņēmumu dienestā līdz tā mēneša beigām, kas seko mēnesim, kurā fiziskā persona ir stājusies darba attiecībās ar ārvalstu darba devēju. Reģistrējoties par algas nodokļa maksātāju, fiziskā persona uzrāda ar darba devēju noslēgto darba līgumu.

Algas nodokļa likme, kas jāmaksā no mēneša apliekamā ienākuma, ir 20% – mēneša ienākumam līdz 1667 eiro, 23% – mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 eiro.

Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no algota darba ienākumiem, kas gūti no ārvalstu darba devēja, kurš ir Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalsts vai Šveices Konfederācijas darba devējs, kuram saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes 2004. gada 29. aprīļa regulu (EK) Nr. 883/2004 par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu piemēro Latvijas Republikas normatīvos aktus, Latvijā veic ārvalstu komersants, reģistrējoties Valsts ieņēmumu dienestā kā darba devējs un algota darba ienākumam vispārējā gadījumā piemērojot 34,09% likmi( 23,59% darba devēja daļu un 10,5% darba ņēmēja daļu), vai arī, ja darba ņēmējs par to ir vienojies ar darba devēju, valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veic darba ņēmējs kā darba ņēmējs pie darba devēja ārvalstnieka, piemērojot 34,09% likmi.

Tātad valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanai citas ES dalībvalsts darba devējs ar darbinieku var vienoties par to, kādā statusā persona veiks valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas Latvijā:

1) darba ņēmēja statusā vai

2) iekšzemes darba ņēmēja pie darba devēja – ārvalstnieka – statusā.

Sociālo iemaksu veikšana nodrošina garantijas uz sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem – pabalstiem un uzkrājumu un stāžu pensijai.

Informāciju par nodokļa maksāšanas pienākumiem, nodibinot darba tiesiskās attiecības ar darba devēju Igaunijā, jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 40 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU