TĒMA: Pensijas

Kā stāžā ieskaita līdz 1991. gadam Krievijas teritorijā uzkrātos darba periodus

J
jautā:
10. maijā, 2021
Mikus

Labdien! 61 gadu vecam vīrietim PSRS laikos bijis 15 gadu darba stāžs Krievijas PSR teritorijā (pārsvarā Surgutā, bet arī citur, tostarp aiz Polārā loka, kas nozīmē, ka tolaik par to skaitīts īpaši izdevīgs pensijas koeficients), bet par to nav nekādu darba grāmatiņu vai citu dokumentu. Vai ir teorētiska iespēja viņam šo pensiju kaut kādā veidā tomēr sadabūt? Un, ja jā, kas viņam būtu jādara? Paldies!

A
atbild:
26. maijā, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Glušaka, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Līdz 1990. gada 31. decembrim Krievijas teritorijā uzkrātos darba periodus ieskaita Latvijas apdrošināšanas stāžā saskaņā ar Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līguma sociālās drošības jomā nosacījumiem. Ja darba periods ir ieskaitāms Latvijas apdrošināšanas stāžā, tad personai tas jāpierāda ar dokumentiem.

Likums “Par valsts pensijām”, kurš stājās spēkā 1996. gada 1. janvārī, neparedz darba periodus, kas uzkrāti Galējo ziemeļu un tiem pielīdzinātajos rajonos, ieskaitīt apdrošināšanas stāžā, ņemot vērā koeficientu: tie stāžā tiek iekļauti vispārējā kārtībā.

Ja personai nav saglabājušies dokumenti, kas apliecina darba periodu, tad viņa var vērsties ar pieprasījumu attiecīgās valsts arhīvā. Šajā gadījumā: Krievijas arhīvā.

Lai iegūtu detalizētu informāciju, personai jāvēršas VSAA.