TĒMA: Nodokļi

Nekustamā īpašuma iegādes vērtībā iekļauj izdevumus, kas saistīti ar tā iegūšanu

J
jautā:
08. maijā, 2021
Daina

Labdien! Esmu mantojusi kā likumīgā laulātā nekustamo īpašumu, ko tagad vēlos pārdot. Vai, sniedzot deklarāciju par IIN sakarā ar kapitāla pieaugumu, varu tajā iekļaut arī izdevumus, ko maksāju NĪ mākleru firmai pēc līguma (ar PVN) par palīdzību pārdošanas gadījumā: dokumentu vākšana, fotografēšana, reklamēšana utt.? Paldies!

A
atbild:
14. maijā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispārējā kārtībā likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma. Nodokļa likme ir 20% no starpības, kāda veidojas, no pārdošanas ieņēmuma atņemot īpašuma iegādes un ieguldījumu vērtību.

Likuma 11.9 panta (“Ienākuma no kapitāla noteikšana”) piektā daļa paredz: kapitāla aktīva iegādes vērtībā tiek iekļauti arī izdevumi, kas saistīti ar tā iegūšanu:

  • valsts nodeva par darījuma noformēšanu;
  • valsts nodeva lietā par apstiprināšanu mantojuma tiesībās vai lietā par pēdējās gribas rīkojuma akta vai mantojuma līguma stāšanos likumīgā spēkā;
  • valsts nodeva par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā;
  • komisijas nauda;
  • citi līdzīgi izdevumi.

Tātad, kā likumā noteikts, tie ir izdevumi, kas saistīti ar īpašuma iegūšanu, nevis pārdošanu.

Izdevumi par mākleru firmas pakalpojumiem jums būs nevis tādēļ, lai nopirktu (iegādātos) nekustamo īpašumu, bet lai to pārdotu, tāpēc tie nav iekļaujami iegādes vērtībā, ko ņem vērā ar nodokli apliekamā ienākuma noteikšanai. Jo ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas apliek ar nodokli kā ienākumu no kapitāla pieauguma.