Lasīšanai: 1 minūte

Vai var patapināt dzīvokli

J
jautā:
08. maijā, 2021
Kate

Vai var draugam izīrēt dzīvokli uz patapinājuma līguma pamata? Abas ir fiziskas personas. Viņš maksātu par komunālajiem pakalpojumiem un uzturētu dzīvokli, bet nemaksātu īres maksu. Vai šādā gadījumā var veidot patapinājuma līgumu?

A
atbild:
07. jūnijā, 2021
Marika Mure
juriste

Civillikuma 1947. pants noteic, ka patapinājums (lietošanas aizdevums) ir līgums, ar kuru kādam nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot to pašu lietu. Atbilstoši Civillikuma 1948. panta regulējumam par patapinājuma priekšmetu var būt kā kustamas, tā arī nekustamas lietas.

Tādējādi uz patapinājuma līguma pamata draugam dzīvokli var patapināt. Viņš nemaksās īres maksu, bet segs visus komunālos un apsaimniekošanas maksājumus. Ņemot vērā, ka likumā noteikti arī patapinājuma ņēmēja pienākumi, tos var ietvert patapinājuma līgumā, piemērojot konkrētajai situācijai.