E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23124
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1
1
1

Parādnieka tiesības un pienākumi

J
jautā:
05. maijā, 2021
Ribana

Labdien! Man šodien nobloķēja abus kontus, un summa parādās 526,88 eiro. Nav ne ziņas, kurš tas ir. Es maksāju jau kredītus. Mans vīrs ir invalīds, 2. grupa. Ir mazs bērns, un es esmu vienīgā, kura strādā, saņemu minimālo algu. Kā tagad dzīvot, nezinu. Ko jūs varat man ieteikt? Palīdziet, lūdzu! Paldies!

A
atbild:
07. maijā, 2021

To, kurš tiesu izpildītājs ir bloķējis jūsu kontu, jūs varat noskaidrot bankā.

Tāpat uzzināt, pie kura tiesu izpildītāja atrodas lieta, var, reģistrējoties elektronisko izsoļu vietnes sadaļā “Citi pakalpojumi”: “Manas izpildu lietas”. Pakalpojums nodrošina informāciju par izpildu lietām.

Ja tiesu izpildītājs, apķīlājot kontu, ir vērsis piedziņu uz naudas līdzekļiem, uz kuriem piedziņu nedrīkst vērst, tad viņš par to ir jāinformē. Bloķējot kontu, tiesu izpildītājs neredz konta saturu un to, kādi naudas līdzekļi tajā tiek ieskaitīti. Ar tiesu izpildītāju ir jākomunicē.

Kamēr jūsu konts ir apķīlāts, jūs varat ar pasi vai ID karti bankas filiālē izņemt 500,00 eiro vai 250,00 eiro (atkarībā no parādsaistību veida) mēneša ietvaros.

Parādnieka pienākumi ir noteikti Civilprocesa likuma 552. pantā:

(1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var vērsties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai – līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakussūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Parādnieks var mēģināt realizēt savas tiesības, kas noteiktas Civilprocesa likuma 206. pantā: 

(1) Tiesa, kas taisījusi spriedumu lietā, ir tiesīga pēc lietas dalībnieka pieteikuma, ievērojot pušu mantisko stāvokli, bērnu tiesības vai citus apstākļus, pieņemt lēmumu par sprieduma izpildīšanas atlikšanu vai sadalīšanu termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu. Lēmums par sprieduma izpildīšanas atlikšanu, sadalīšanu termiņos vai izpildes veida un kārtības grozīšanu izpildāms nekavējoties.

(2) Pieteikumu izskata rakstveida procesā, iepriekš par to paziņojot lietas dalībniekiem. Vienlaikus ar paziņojumu tiesa, nosakot termiņu paskaidrojuma iesniegšanai, nosūta lietas dalībniekiem pieteikumu par sprieduma izpildes atlikšanu, sadalīšanu termiņos, tā izpildes veida vai kārtības grozīšanu.

(3) Par tiesas lēmumu atlikt sprieduma izpildīšanu vai to sadalīt termiņos, kā arī par tā izpildes veida un kārtības grozīšanu var iesniegt blakussūdzību. Blakussūdzības iesniegšana neaptur lēmuma izpildi.

Tāpat parādnieks var vērsties pie kreditora vai kreditoriem (piedzinējiem) un mēģināt vienoties par pakāpenisku, labprātīgu pāradu atmaksu. Tādā gadījumā piedzinēji nosūtīs tiesu izpildītājiem paziņojumu un tiesu izpildītāji varēs atlikt piedziņas darbības saskaņā ar Civilprocesa likuma 559. panta nosacījumiem.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 106 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU