Izdevumu atlīdzināšana aizbildnim

J
jautā:
05. maijā, 2021
Zinno

Kļuvu par aizbildni mirušai personai, kura nav mans radinieks. Atbildu par mantojumu jeb dzīvokli, kas tiks nodots valstij kā bezsaimnieka manta. Kurš segs vai atmaksās manus izdevumus, tādus kā durvju laušana liecinieku klātbūtnē (“Latvijas gāze” grib atslēgt gāzes vadu), jauno atslēgu nomaiņa utt.? Vai visus izdevumus aizbildniecības laika nāksies maksāt man?

A
atbild:
07. jūnijā, 2021
Marika Mure
juriste

Atbilstoši Civillikuma 269. pantam aizbildnis pārvalda aizbilstamā mantu, un tas viņam jādara ar tādu pašu rūpību, ar kādu viņš kā labs saimnieks pārvalda savas paša lietas. Par izdevumiem un pūlēm aizbildnis ir tiesīgs saņemt atlīdzību. Civillikuma 303. pants noteic, ka visi aizbildņa izdevumi nepilngadīgā mantas pārvaldībai sedzami no attiecīgās mantas ienākumiem. Ņemot vērā, ka aizbilstamā persona mirusi un mantas pārvaldība saistīta ar nepieciešamu izdevumu rašanos, kas atbilstoši Civillikuma 866. pantam atlīdzināmi katram, kas tos taisījis, konkrētajā gadījumā izdevumi sedzami no mantojuma masas. Par kārtību, kādā atlīdzība saņemama, pēc padoma jāvēršas bāriņtiesā.