Mantojums tiek piešķirts pēc radniecības pakāpes

J
jautā:
04. maijā, 2021
Sandra

Labdien! Man nomira onkulis un atstāja testamentu, kurā novēl īpašumu man un māsai uz pusēm. Pašam bērnu nav, un nav arī zināmu mantinieku. Sieva nomira pirms trijiem gadiem. Ar māsu esam onkuļa sievas māsas mazmeitas. Vai mēs ietilpstam kādā mantinieku pakāpē, un cik procentu no mantojuma kadastra vērtības mums jāmaksā testamenta saņemšanai? Paldies!

A
atbild:
16. jūnijā, 2021
Signe Laizāne
LV portāls

Mantojot pēc likuma, mantinieki ir laulātais, radinieki un adoptētie. Radinieku mantošanas kārtību nosaka likumisko mantinieku šķiras. Izšķir četras likumisko mantinieku šķiras:

  • pēc pakāpes tuvākie mantojuma atstājēja lejupējie, starp kuriem nav citu lejupējo, kam būtu tiesības mantot;
  • pēc pakāpes tuvākie mantojuma atstājēja augšupējie, īstie brāļi un māsas un pirms mantojuma atstājēja mirušo brāļu un māsu bērni;
  • mantojuma atstājēja pusbrāļi, pusmāsas un pirms mantojuma atstājēja mirušo pusbrāļu, pusmāsu bērni;
  • pēc pakāpes tuvākie sānu radinieki, neizšķirot pilnīgo radniecību no nepilnīgās.

Tālākas šķiras radinieks netiks apstiprināts par mantinieku, ja gribu pieņemt mantojumu būs izteicis tuvākas šķiras mantinieks.

Neredzot dokumentus un mantojuma vērtību, izmaksas precīzi nosaukt nevar, jo tās ir atkarīgas gan no mantojuma lietā veicamo pieprasījumu skaita, gan mantiniekiem nosūtāmo paziņojumu skaita, gan mantojamās mantas vērtības.

Ja mantojuma sastāvā ietilpst nekustamais īpašums, tad jāņem vērā, ka visi izdevumi dalās trijās daļās:

  • par mantošanas iesnieguma apliecināšanu un mantojuma lietas uzsākšanu;
  • par apstiprināšanu mantojuma tiesībās vai testamenta atzīšanu par stājušos spēkā (mantojuma apliecības izdošana);
  • zemesgrāmatas valsts un kancelejas nodevas.

Pirmās izmaksas par mantošanas iesnieguma apliecināšanu un mantojuma lietas uzsākšanu ir aptuveni 70–90 EUR. Izmaksas par mantojuma apliecības izdošanu un valsts nodevas apmēru zemesgrāmatā, nezinot īpašuma vērtību, aprēķināt nevar.

Ieteiktu vērsties pie notāra – viņš noteikti izskaidros gan konkrētās izmaksas, gan radniecības pakāpes atbilstību.