Vai ir saistošs zemes lietošanas līgums

J
jautā:
03. maijā, 2021
Sanita

Labdien! Rindu māja sastāv no trijiem, atsevišķos īpašumos sadalītiem dzīvokļiem, savukārt zeme zem tās sadalīta domājamās daļās +/– 33 % katram dzīvoklim. Pirms 14 gadiem tika parakstīta savstarpēja zemes lietošanas kārtība, kura paredz vidējā dzīvokļa īpašniekam lietojamo zemes daļu tikai 17% (tomēr NĪN tiek maksāts par 33%). Zemes lietošanas kārtība nav ierakstīta zemesgrāmatā. Viens no trijiem dzīvokļu īpašniekiem pirms 12 gadiem ir mainījies un zemes lietošanas kārtību nav apliecinājis ar parakstu, tomēr uzskata sev par saistošu, pamatojoties uz Dzīvokļu īpašuma likumu kā dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu. Šobrīd malējo dzīvokļu īpašnieki katrs izmanto +/– pa 41% no zemes domājamām daļām. Vai zemes lietošanas kārtība uzskatāma par dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, pat ja viens no īpašniekiem ir mainījies un tā paraksts nefigurē zemes lietošanas kārtībā? Kurš, kādā veidā un uz kāda pamata var pieprasīt grozīt zemes lietošanas kārtību (atbilstoši tiesiski iegādātai daļai)? Ko un kā darīt, ja divi īpašnieki, kuri izmanto lielāku zemes gabalu, nekā viņiem tiesiski pieder, nevēlas (viena no tiem paraksts nefigurē zemes lietošanas kārtībā) grozīt kārtību, bet viens īpašnieks to vēlas? Un, visbeidzot, ja vidējā dzīvokļa īpašnieks, nepanākot labvēlīgu, godīgu risinājumu par zemes lietošanas paplašināšanu, izlemj pārdot savu dzīvokli ar piederošajām zemes domājamām daļām, zemes lietošanas kārtībā paliek viena īpašnieka paraksts, kurš pirms 14 gadiem to parakstījis. Vai nākamajiem īpašniekiem šī kārtība būtu saistoša vai tā tomēr jāpārjauno un jāapliecina ar parakstu? Jau iepriekš paldies par atbildēm!

A
atbild:
10. maijā, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Pieņemot, ka līgums pirms 14 gadiem ir noslēgts privātā kārtā, bez līguma ierakstīšanas zemesgrāmatā tas nav saistošs trešajām pusēm. Privātā kārtā noslēgts līgums nav uzskatāms par dzīvokļu īpašnieku lēmumu. Dzīvokļa īpašuma likuma 16. pantā, 17. pantā un 18. pantā ir noteikta kārtība lēmumu pieņemšanai. Nekustamajam īpašumam, kas sadalīts dzīvokļu īpašumos, var pieņemt lēmumu par kopīpašumu Dzīvokļa īpašuma likuma noteiktajā kārtībā vai kopīpašniekiem noslēdzot lietošanas kārtības līgumu un to ierakstot zemesgrāmatā.