E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 23088
Lasīšanai: 4 minūtes
2
2
2
2

Parādu ārpustiesas piedziņas process

J
jautā:
03. maijā, 2021
Jevgenijs

2006. un 2007. gadā paņēmu divus kredītus, kurus nevarēju pilnībā atmaksāt. Parādus nopirka SIA “Gelvora”, kura par pamatparādiem 140 un 173 eiro apmērā tagad prasa 324 un 359 eiro. Parādu piedzinēju firmas pa šo laiku jau vairākkārt pārdevušas parādsaistības, par ko daudzkārt informēja vēstulēs, katru reizi palielinot parāda kopsummu. Kāds būtu man visizdevīgākais šo parādsaistību risinājums, un vai parādu piedzinēju rīcība ir likumīga?

A
atbild:
24. maijā, 2021

Parādu ārpustiesas atgūšanas procesu Latvijā reglamentē Parādu ārpustiesas atgūšanas likums. Saskaņā ar Civillikuma 1763. pantu procentu pieaugums apstājas: 1) kad vēl nesamaksāto procentu daudzums sasniedzis kapitāla lielumu, 2) kad par parādnieka mantu atklāj konkursu.

Tādējādi, ja jūsu aizņemtā summa ir 140 un 173, tad procentu pieaugums apstājas, sasniedzot šo summu, attiecīgi 280 un 346 eiro. Bez minētā uz jums kā uz parādnieci ir attiecināmi arī izdevumi, kas saistīti ar parādu atgūšanas procesu, t. i., Ministru kabineta 2013. gada 29. janvāra noteikumi Nr. 61 “Noteikumi par parāda atgūšanas izdevumu pieļaujamo apmēru un izdevumiem, kuri nav atlīdzināmi”. Saskaņā ar šo noteikumu 2. pantu parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzējam ir tiesības no parādnieka pieprasīt, lai tas atlīdzinātu pamatotus parāda atgūšanas izdevumus, kas atbilst šādam pieļaujamajam apmēram:

2.1. par rakstiska paziņojuma sagatavošanu un nosūtīšanu parādniekam, kurā sniegta informācija par parāda esību un aicinājums labprātīgi izpildīt kavētās maksājuma saistības, un par nepieciešamajām darbībām parādnieka faktiskās kontaktinformācijas noskaidrošanai, ja parādnieks nav sasniedzams, – kopā ne vairāk kā septiņus eiro;

2.2. par citām parāda atgūšanai papildus veiktajām darbībām – kopā ne vairāk kā 10 eiro parāda atgūšanas procesā, līdz parādnieks izpildījis maksājuma saistības pret parāda atgūšanas pakalpojuma sniedzēju vai kreditoru.

Uzsākot piedziņas procesu, saskaņā ar Parādu ārpustiesas atgūšanas likuma 7. panta 1. daļu piedzinējs sniedz parādniekam pilnīgu informāciju par parāda rašanās apstākļiem, lielumu, procentu un citu maksājumu apmēru u. c. Tādējādi jums ir tiesības vērsties pie kreditora un pieprasīt informāciju par parāda apmēru un tā sastāvdaļām.

Kā tas norādīts jautājumā, parādsaistības ir izveidojušās 2006. un 2007. gadā, pēc tam tās vairākkārtīgi ir tikušas cedētas. Ņemot vērā Komerclikuma 406. pantā noteikto no komercdarījuma izrietošie prasījumi noilgst triju gadu laikā, ja likumā nav noteikts cits noilguma termiņš. Tādējādi aicinām jūs izvērtēt, vai šajā periodā kreditors ir ievērojis saistību noilguma iestāšanās termiņu, t. i., ja kādā periodā ir pagājis ilgāks laika periods nekā 3 (trīs nepārtraukti gadi) un kreditors nav pārtraucis noilguma tecējumu (ar atgādinājumu), tad kreditora prasījumi noilgst (tas vairs nav tiesīgs vērst piedziņu pret parādnieku).

Ja saskatāt savu pamattiesību aizskārumu šajā jautājumā (patērētāju kreditēšanas jomā), tad jums ir tiesības vērsties ar motivētu iesniegumu Patērētāju tiesību aizsardzības centrā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 121 jautājumu. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU