TĒMA: Mājoklis

Kā var izmantot apsaimniekošanas līdzekļus

J
jautā:
15. aprīlī, 2021
Aina

Labdien! Mūsu daudzdzīvokļu māju ar 112 dzīvokļiem apsaimnieko namsaimnieks. Namsaimnieks katru gadu mājas padomei iesniedz mājas pārvaldīšanas darbību plānoto ieņēmumu un izdevumu tāmi. 2021. gada tāmē namsaimnieks noteicis, ka mājas apkalpošanas cena būs 0,38 centi par 1 m2. Mājas kopsapulcē iedzīvotāji nolēma, ka, sākot ar 2020. gada augustu, apsaimniekošanas maksa būs 0,47 centi par 1 m2. Visi mājas iekasētie apsaimniekošanas līdzekļi atrodas namsaimnieka bankas kontā, nevis atvērtajā mājas bankas kontā. Namsaimnieka sniegtie pakalpojumi ir ļoti dārgi. Vai mājas padomes priekšsēdētāja var lūgt namsaimniekam izsniegt avansu, iegādājoties inventāru vai preces, piemēram, pašai veicot kāpņu telpās izsisto caurumu piekrāsošanu? Vai namsaimnieks var liegt izsniegt mājas padomes priekšsēdētājai līdzekļus, kas veidojas kā starpība starp namsaimnieka noteikto apkalpošanas cenu 0,38 centiem un kopsapulcē nobalsotajiem 0,47 centiem?

A
atbild:
19. aprīlī, 2021
Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācija
Ģirts Beikmanis, valdes priekšsēdētājs

No aprakstītās situācijas var saprast, ka ik mēnesi 0,09 EUR no katra dzīvokļa m2 veido mājas remonta uzkrājumu. Namsaimnieks nevar liegt dzīvokļu īpašniekiem lemt par šo līdzekļu izlietojumu, ja vien kopīpašuma pārvaldīšanas līgums neparedz īpašu līdzekļu izmantošanas kārtību. Tas nozīmē, ka par uzkrājuma izlietojuma kārtību var lemt tikai dzīvokļu īpašnieki. Protams, ir iespējams, ka īpašnieki dod pilnvarojumu padomes priekšsēdētājai izlemt viņu vietā par līdzekļu izlietojumu kārtību. Ja dzīvokļu īpašnieki tā ir lēmuši, tad pārvaldnieks no šiem līdzekļiem var iegādāties materiālus arī mājas padomes priekšsēdētājas paredzēto darbu veikšanai. Darbi var notikt sabiedriskā kārtā bez maksas vai tikt apmaksāti uz oficiāli sagatavota rēķina pamata.