TĒMA: Mājoklis

Nekustamā īpašuma lietošanas mērķi un veidi

J
jautā:
15. aprīlī, 2021
Vita

Labdien! Kurš Latvijas Republikas normatīvais akts regulē ēkas lietošanas mērķu maiņu? Vai privātpersonas ēkai, izņemot pašvaldību, kāda cita institūcija ir tiesīga mainīt lietošanas mērķi? Vai pašvaldībai, mainot ēkas lietošanas mērķi, par to ēkas īpašnieki jāinformē un lēmumā jānorāda jaunais mērķis, un vai lēmumā jānorāda attiecīgais normatīvais akts un pamatojums? Uz kāda lēmuma pamata šī maiņa tiek balstīta?

A
atbild:
26. aprīlī, 2021
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Nekustamā īpašuma lietošanas mērķus nosaka un maina kadastrālās vērtēšanas vajadzībām saskaņā ar Ministru kabineta 2006. gada 20. jūnija noteikumiem Nr. 496 “Nekustamā īpašuma lietošanas mērķu klasifikācija un nekustamā īpašuma lietošanas mērķu noteikšanas un maiņas kārtība” (skat. 17. un 18. punktu par to, kas to var ierosināt).

Savukārt būvēm ir lietošanas veidi, un tiem jāatbilst lietošanas mērķim un atļautajai izmantošanai (tas savukārt ir atkarīgs no teritorijas plānošanas jomas).

Lietošanas veidi ir noteikti Ministru kabineta noteikumos Nr. 326 “Būvju klasifikācijas noteikumi”. Atbilstoši būvju klasifikācijai visas ēkas tiek iedalītas dzīvojamās un nedzīvojamās. Gadījumos, kad persona vēlas dzīvojamo ēku lietot kā nedzīvojamo, tai ir jāierosina ēkas vai telpu grupas lietošanas veida maiņa un, ja nepieciešams, jāveic attiecīgi būvdarbi atbilstoši būvniecības regulējumam, kas noteikts Ministru kabineta noteikumos Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi”.

Lietošanas veids parasti mainās, ja tiek realizēta pārbūve u. tml.

Lai mainītu ēkas lietošanas veidu, ir jāvēršas vietējās pašvaldības būvvaldē.

Vairāk par telpu lietošanas veidu maiņu var izlasīt publikācijā “Kas jāievēro, ja maina telpu lietošanas veidu”.