Vai iespējams saņemt atvaļinājuma naudu, turpinot strādāt

J
jautā:
15. aprīlī, 2021
Intars

Labdien! Esmu viens darbinieks uzņēmumā. Darba devējam ir grūti mani palaist atvaļinājumā. Vai ir iespējams neiet atvaļinājumā un saņemt atvaļinājuma naudu?

A
atbild:
17. aprīlī, 2021
Zaida Kalniņa
LV portāls

Atvaļinājums ir darbinieka tiesības uz atpūtu no darba, lai atjaunotu spēkus jaunam darba cēlienam.

Darba tiesībās ir darba devējam aizliegts nodarbināt darbiniekus nepārtraukti, nepiešķirot tiem tiesības uz atpūtu. Tāpat Darba likums nepieļauj situāciju atvaļinājuma naudas saņemšanai, vienlaikus turpinot strādāt un saņemot darba algu.

Vienīgais izņēmums, kad atvaļinājuma nauda var tikt izmaksāta, to neizmantojot, ir noteikts Darba likuma 149. panta piektajā daļā, un tā ir darba attiecību izbeigšana. Tad darba devējs izmaksā neizmantotā atvaļinājuma kompensāciju par visiem neizmantotā atvaļinājuma periodiem.

Arī mazos uzņēmumos darbinieku nodarbinātības un atpūtas laika organizēšana ir iespējama, laikus plānojot darbinieku atvaļinājumus un nodrošinot tiem aizvietotājus vai uzņēmumu uz konkrētā darbinieka atvaļinājuma laiku slēdzot.