TĒMA: Pensijas

Par priekšlaicīgi piešķirtās pensijas izmaksas nosacījumiem

J
jautā:
14. aprīlī, 2021
Aivars

Lūdzu skaidrojumu: persona pirms priekšlaicīgās vecuma pensijas pieprasīšanas datuma (01.06.2021.) vienlaikus ir 1) darba ņēmējs SIA un IK īpašnieks 2) darba ņēmējs SIA un SIA vienīgais īpašnieks. Abos gadījumos personai ir VSAA reģistrēts apdrošināšanas stāžs 40 gadi, vecums 63 gadi, kā darba ņēmēja ir strādājusi SIA vispārējā nodokļu režīmā, par personu SIA uzņēmums samaksājis pilno VSAOI likmi. Vai pirmajā gadījumā, ja IK ir likvidēts līdz 01.06.2021., personai būtu tiesības saņemt 50% no priekšlaicīgās vecuma pensijas? Vai otrajā gadījumā, ja SIA turpina saimniecisko darbību, bet persona nesaņem nekādus ienākumus līdz īstajam pensijas vecuma datumam (17.06.2022.), personai būs tiesības saņemt 50% no priekšlaicīgās vecuma pensijas?

A
atbild:
30. aprīlī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Priekšlaicīgi piešķirto vecuma pensiju līdz likumā “Par valsts pensijām” noteiktā pensijas vecuma sasniegšanai nestrādājošam personām izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra; pensiju neizmaksā personām, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošināmajām personām (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem).

Informāciju par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) elektroniski saņem no Valsts ieņēmumu dienesta.

Tiesības uz pensiju nosaka un izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra, ņemot vērā likumā noteiktos nosacījumus, kā arī sociālās apdrošināšanas iemaksu datus par konkrēto cilvēku, tāpēc individuālā situācijā jautājumi par savu priekšlaicīgo pensiju jānoskaidro VSAA.