TĒMA: Tieslietas

Laulības šķiršana, ja panākts izlīgums

J
jautā:
13. aprīlī, 2021
Ivars

Šobrīd pret laulāto iesniegta prasība tiesā par laulības šķiršanu, jo bija mantisks strīds, un uzsākta civillieta. Ar laulāto nonācām pie kopsaucēja un vēlamies noslēgt vienošanos par mantas sadali. Kā tagad labāk izdarīt, lai ātrāk šķirtu laulību: iesniegt tiesai pieteikumu par laulības lietas izbeigšanu un vērsties pie notāra? Vai iesniegt tiesā vienošanās līgumu? Vai šajā gadījumā tiesa ātrāk taisīs spriedumu, jo strīds vairāk nepastāv? Šobrīd tiesas sēde nozīmēta 2021. g. oktobrī. Bērnu nav, kā arī nav citu strīdu.

A
atbild:
13. maijā, 2021
Marika Mure
juriste

Civilprocesa likuma 241. panta pirmā daļa noteic, ka lietās par laulības šķiršanu vai neesamību pušu izlīgums pieļaujams tikai strīdos, kas saistīti ar ģimenes tiesiskajām attiecībām. Atbilstoši Civilprocesa likuma 238. panta pirmajā daļā noteiktajam šādi strīdi ir strīdi par:

  • aizgādības noteikšanu;
  • saskarsmes tiesības izmantošanu;
  • uzturlīdzekļiem bērnam, tajā skaitā arī par uzturlīdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā minimālajā apmērā;
  • līdzekļiem laulātā iepriekšējā labklājības līmeņa nodrošināšanai;
  • kopīgo ģimenes mājokli un mājsaimniecības vai personiskās lietošanas priekšmetiem;
  • laulāto mantas dalīšanu (arī tad, ja tas skar trešās personas).

Minētais nozīmē, ka tiesa var apstiprināt jūsu izlīgumu laulāto mantas strīdā, taču tai tik un tā jāpieņem lēmums par laulības šķiršanu kā tādu, ko tiesa lemj, pusēm klātesot, uzklausot viņu viedokli.

Teorētiski, iesniedzot tiesai izlīgumu, var iesniegt arī lūgumu par ātrāku sēdes datuma noteikšanu. Taču likums šādu tiesneša pienākumu nenosaka.

Notariāta likums neparedz šķēršļus laulības šķiršanai pie notāra, ja pieteikums par laulības šķiršanu iesniegts tiesā. Tomēr jārēķinās, ka šādas darbības būs saistītas ar papildus izmaksām, līdz ar to jāizvērtē to lietderīgums.