Kā noskaidrot, kāpēc vairs nepieder zeme

J
jautā:
11. aprīlī, 2021
Jānis

Labdien! Pārbaudot par konkrētu nekustamo īpašumu pieejamos datus vietnē kadastrs.lv, esmu konstatējis faktu, ka neesmu īpašuma līdzīpašnieks, bet īpašnieks ir persona, ar kuru kopā 90. gadu sākumā esmu iegādājies zemi par sertifikātiem. Kādā veidā ir iespējams panākt ierakstu zemesgrāmatā, ka īpašums pieder vienai personai un es vairs neesmu līdzīpašnieks? Apskatos darbības ar nekustamo īpašumu, ir redzamas vairākas darbības: iesniegumi pašvaldībai par īpašumtiesību atcelšanu, atjaunošanu utt. Kurš likums šo regulē? Paldies!

A
atbild:
30. aprīlī, 2021
Inese Helmane
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

90. gadu sākumā īpašumus varēja iegādāties par sertifikātiem. Lai noskaidrotu radušos situāciju, būtu jānoskaidro nekustamā īpašuma iegūšanas vēsture. Līdz ar to būtu jāvēršas attiecīgajā pašvaldībā, kurā notika īpašuma privatizācija.

Iespējams, 90. gados notikusi atteikšanās no īpašuma par labu kādai citai personai.

Iespējama arī situācija, ka privatizācija nav pabeigta līdz galam un otrs īpašnieks līdz ar to nav ierakstīts zemesgrāmatā.

Turklāt īpašniekam ik gadu ir jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis attiecīgajai pašvaldībai. Ja šāds nodoklis visu laiku netika maksāts, tad tas liecina par to, ka nekas nepieder.

Lai noskaidrotu situāciju, iesaku vērsties attiecīgajā pašvaldībā vai pie kvalificēta jurista.