E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22959
Lasīšanai: 3 minūtes

Vienošanās par uzturlīdzekļu apmaksu ir jāpilda tāpat kā līgums

J
jautā:
10. aprīlī, 2021
Madara

Labdien! Kāda garantija ir pie notāra noslēgtam vienošanās līgumam par bērnu uzturlīdzekļiem? Ar bijušo vīru noslēdzām vienošanos, ka viņš maksās uzturlīdzekļus katrai meitai (400 eiro) līdz pilngadībai (divas meitas). Kādos apstākļos šī vienošanās vairs nav spēkā? Vai pastāv iespēja vienkārši vairs nemaksāt, pat ja viņa šībrīža finansiālais stāvoklis nav mainījies?

A
atbild:
15. aprīlī, 2021
Olga Petrovska
juriste

Civillikuma 1587. pants paredz: “Tiesīgi noslēgts līgums uzliek līdzējam pienākumu izpildīt apsolīto, un ne darījuma sevišķais smagums, ne arī vēlāk radušās izpildīšanas grūtības nedod vienai pusei tiesību atkāpties no līguma, kaut arī atlīdzinot otrai zaudējumus.”

Noslēgtā vienošanās ir obligāti pildāma abām pusēm. Ja kāda no pusēm nepilda uzņemtās un vienošanās līgumā norādītās saistības, tad otrai pusei ir tiesības vērsties tiesā.

Noslēgtā vienošanās zaudē savu juridisko spēku, ja abas puses rakstveidā vienojas to izbeigt vai tā vietā noslēdz jaunu vienošanos.

Līdz ar to bērnu vecāks nav tiesīgs nemaksāt uzturlīdzekļus, pat ja viņam mainās finansiālais stāvoklis. Jebkuru apstākļu izmaiņu gadījumā vienai pusei ir jāinformē par to otra puse un jāmēģina vienoties, noslēdzot papildu vienošanos ar grozījumiem.

Notariāla likuma 107.1 panta pirmā daļa noteic, ka Civilprocesa likumā noteiktajā tiesas spriedumu izpildes kārtībā izpildāmi (nododami piespiedu izpildei) šādi notariālā akta formā taisīti līgumi: 1) terminēti līgumi par naudas samaksu vai par kustamās mantas vai dokumentu atdošanu; 2) terminēti nomas vai patapinājuma līgumi, kas paredz nomnieka vai patapinājuma ņēmēja pienākumu termiņa notecējuma vai nomas maksas nesamaksas dēļ atstāt vai nodot nomāto vai patapināto īpašumu; 3) vienošanās par vienreizējiem vai periodiskiem uzturlīdzekļu maksājumiem.

Ja vienošanās pie notāra tika noslēgta notariāla akta veidā un ja bērnu tēvs pārstāj maksāt uzturlīdzekļus, tad ir iespēja saņemt no notāra izpildrakstu un vērsties pie zvērināta tiesu izpildītāja. Zvērinātais tiesu izpildītājs uzsāks piedziņu un novirzīs nepieciešamo naudas summu bērnu uzturēšanai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 42 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU