Par galvotāja tiesībām pret bijušo laulāto

J
jautā:
10. aprīlī, 2021
Maris

Vai galvotājs (dzīvokļa hipotekārajam kredītam) var pretendēt uz šo īpašumu, ja parādu nav, esam šķīrušies un bija laulības līgums?

A
atbild:
26. aprīlī, 2021

Jūsu jautājumā ir ietvertās dažādas, savstarpēji nesaistītas tiesiskās sfēras (dažādi tiesību subjekti).

Galvojuma institūts tiek regulēts Civillikumā noteiktajā kārtībā. Atbilstoši Civillikuma 1692. pantam galvojums ir ar līgumu uzņemts pienākums atbildēt kreditoram par trešās personas parādu, neatsvabinot tomēr pēdējo no viņa parāda.

Tātad galvinieks neatkarīgi no laulības esamības vai neesamības atbild par jūsu parādu tādā gadījumā, ja kā kredītņēmēja pati nevarat laikus atmaksāt uzņemtās saistības.

Savukārt par dzīvokļa īpašnieku atbilstoši Civillikuma 994. pantam tiek uzskatīts tas, kurš par tādu ir ierakstīts zemesgrāmatā.

Šķirot laulību, tiek sakārtotas arī bijušo laulāto mantiskās attiecības, izdalot laulāto kopējo un atsevišķo mantu. Jūsu gadījumā tiek ņemti vērā arī laulības līguma nosacījumi.