Kādi dokumenti nepieciešami īpašuma ierakstīšanai zemesgrāmatā

J
jautā:
09. aprīlī, 2021
Inita Ēmane

Kādi dokumenti jāiesniedz, lai noformētu lauku māju un tai piederošo zemesgabalu zemesgrāmatā?

A
atbild:
19. aprīlī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

Zemes un ēkas ierakstīšanai zemesgrāmatā nepieciešami dokumenti, kas ir norādīti šeit: nostiprinājuma lūgums; dokumenti zemes ierakstīšanai (skatīt “Zemes ierakstīšanai zemesgrāmatā nepieciešamie dokumenti”); ēkas (būves) inventarizācijas lieta; viens no šiem dokumentiem:

  • valsts arhīva izziņa par ēku piederību 1940. gada 21. jūlijā;
  • dokuments par īpašuma tiesību atjaunošanu uz prettiesiski atsavinātām ēkām;
  • akts par ēku pieņemšanu ekspluatācijā;
  • rakstveida darījuma akts par ēku iegūšanu;
  • apliecība par tiesībām uz mantojumu;
  • tiesas spriedums vai lēmums;
  • akts par ēku iegūšanu izsolē tiesas ceļā (līdz 1995. gada 29. martam);
  • izraksts no saimniecības uzskaites kartītes vai saimniecības grāmatas, ko izsniedzis valsts arhīvs vai pašvaldība;
  • līgums par ēku iegūšanu privatizācijas rezultātā;
  • būvvaldes (būvinspekcijas) izziņa, ja ēkas ir jaunbūves vai nav pabeigta to celtniecība;
  • cits dokuments, kas apliecina ēku (būvju) tiesisku iegūšanu.

Tāpat nepieciešama kvīts par kancelejas nodevas samaksu (28,46 eiro – par jauna nodalījuma atklāšanu, 7,11 eiro – par apliecības izsniegšanu); kvīts par valsts nodevas samaksu (Ministru kabineta noteikumi Nr. 1250 Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu  zemesgrāmatā); mantošanas gadījumā – saskaņā ar Civilprocesa likuma pārejas noteikumu 16. punktu); pilnvara vai tās notariāli apliecināts noraksts, ja persona parakstījusi dokumentus uz pilnvaras pamata.

Lai precīzāk atbildētu uz jautājumu, kādi tieši dokumenti jāsagatavo, aicinu vērsties pie zvērināta notāra.