Vai var iegūt paša izvēlētu dubultu vārdu vai dubultu uzvārdu

J
jautā:
08. aprīlī, 2021
Liene

Labdien! Vai ir iespējams savam vārdam vai uzvārdam pievienot otru vārdu vai uzvārdu bez pamatota iemesla?

A
atbild:
19. aprīlī, 2021
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Kopš 2009. gada vārda un uzvārda maiņas noteikumi ir ietverti Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumā (turpmāk – likums).

Vārda un uzvārda maiņas iemesli ir uzskaitīti likuma 2. pantā:

  • vārds vai uzvārds apgrūtina personas iekļaušanos sabiedrībā;
  • persona vēlas dzimšanas reģistrā ierakstītajam vārdam pievienot otru vārdu. Vārds, kurš reģistrā ierakstīts pirmais, uzskatāms par pamatvārdu;
  • persona vēlas iegūt vai pievienot savam uzvārdam laulātā uzvārdu;
  • persona vēlas iegūt savu dzimtas uzvārdu tiešā augšupējā līnijā;
  • persona vēlas atgūt savu dzimto vai pirmslaulības uzvārdu, ja tas nav izdarīts, šķirot laulību, vai pēc laulības atzīšanas par spēkā neesošu;
  • personai mainīts dzimums;
  • viens no nepilngadīgas personas vecākiem vai abi vecāki ir notiesāti par tīša, smaga vai sevišķi smaga nozieguma izdarīšanu.

Attiecībā uz otra vārda pievienošanu savam vārdam likuma 2. panta 2. punktā noteikts, ka ir pieļaujams savam pamatvārdam pievienot vēl vienu vārdu pēc savas izvēles.

Kaut arī likuma noteikumi pieļauj uzvārda maiņu vairāku iemeslu dēļ (skatīt 2. panta 1. un 3.–5. punktu), tomēr otru uzvārdu var iegūt, vienīgi pievienojot savam uzvārdam laulātā uzvārdu. Līdz ar to dubulta uzvārda iegūšana šajā situācijā, visticamāk, nebūs iespējama.