Kā var veikt izmaiņas kopīpašumā

J
jautā:
08. aprīlī, 2021
Vitālijs

Labdien! Nekustamā īpašuma sastāvā ietilpst māja, kas ir sadalīta 4 dzīvokļos, 3 saimnieciskās būves (divas šķūņu grupas un pagrabs), kas ir kopīpašums, 2 zemes vienības (zemes vienība zem mājas un saimnieciskajām būvēm, kā arī mazdārziņu zemes vienība), kas ir kopīpašums. Pēc zemesgrāmatām un pirkuma līgumiem, dzīvoklim Nr. 2 pieder tikai kopīpašuma domājamās daļas zemes vienība zem mājas. Dzīvoklim Nr. 3 pieder kopīpašuma domājamās daļas zemes vienība zem mājas un saimniecisko būvju domājamās daļas. Dzīvoklim Nr. 1 pieder domājamās daļas abas zemes vienības un saimnieciskās būves. Pēc kadastra mazdārziņu zemes īpašums sadalīts domājamās daļās, kuras pieder attiecīgajiem dzīvokļiem. Saimniecisko būvju domājamās daļas, kurām vajadzētu piederēt dzīvoklim Nr. 2, skaitās nesadalītas. Kā var sakārtot īpašumtiesības dzīvokļiem Nr. 2 un Nr. 3 tādā pašā apmērā kā dzīvoklim Nr. 1? Iepriekš ar šo jautājumu esmu vērsies pašvaldības nekustamo īpašumu nodaļā, taču atbildi nevarēja man sniegt un teica, ka šo jautājumu nosūtīs VZD. Kopš tā laika ir pagājuši apmēram 6 mēneši, taču atbildi tā arī nesaņēmu. Nejauši uzzināju, ka tika iniciēts abu zemes vienību apvienošanas process, jo izrādījās, ka līdz privatizācijai tā bija viena zemes vienība. Mani uztrauc tas, ka pašvaldības nekustamo īpašumu nodaļa, no vienas puses, nezina, kā sakārtot šo jautājumu, no otras puses, slēpj, ka veic darbības ar nekustamā īpašuma vienībām. Cik likumiska ir šī zemes vienību apvienošana?

A
atbild:
20. aprīlī, 2021
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Dzīvokļa īpašuma tiesisko statusu reglamentē Dzīvokļa īpašuma likums. Minētais likums noteic, ka dzīvokļa īpašums kā lietu kopība sastāv no atsevišķā īpašuma un attiecīgas kopīpašuma domājamās daļas, kurā ietilpst dzīvojamās mājas palīgēkas un būves, kā arī zemesgabals, uz kura atrodas attiecīgā dzīvojamā māja. Savukārt uz kopīpašumā esošo daļu attiecināmi Civillikuma noteikumi. Saskaņā ar Civillikuma 1068. pantu rīkoties ar kopīpašuma priekšmetu drīkst tikai ar visu kopīpašnieku piekrišanu. Konkrētajā gadījumā tas nozīmē, ka dzīvokļu Nr. 1, Nr. 2. un Nr. 3 kopīpašumā esošo daļu izmaiņas iespējams veikt tikai ar dzīvokļu īpašnieku piekrišanu. Turklāt, ja šīs izmaiņas skar arī 4. dzīvokļa kopīpašuma daļu, tad attiecīga piekrišana ir jāsaņem no visiem kopīpašniekiem. Ja kāds īpašnieks rīkosies atsevišķi, tad saskaņā ar Civillikuma 1068. pantu šāda rīcība nebūs spēkā. Līdz ar to arī pašvaldības nekustamo īpašumu nodaļa jebkādas darbības ar attiecīgajām zemes vienībām var veikt tikai tad, ja ir saņemta kopīpašnieku piekrišana.

Pamats: Civillikuma 1068. pants, Dzīvokļa īpašuma likuma 2. panta otrā daļa un 4. pants.