Ja par nomas maksu nevienojas, tad strīdu izšķir tiesa

J
jautā:
08. aprīlī, 2021
Ansis

Labdien! Vai RNP ir tiesīgs uzspiest parakstīt zemes piespiedu nomas līgumu 2021. gadam ar 4% likmi gadā, ja likums nav pieņemts un nav stājies spēkā? Namu pārvalde atbild: mums tā liek rīkoties. Lūdzam skaidrojumu.

A
atbild:
19. aprīlī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Par zemes lietošanu, kas atrodas zem daudzdzīvokļu mājas, ir maksājama nomas maksa arī gadījumos, kad zemes nomas līgums nav noslēgts.

Noslēgt zemes nomas līgumu ir zemes īpašnieka un ēkas, dzīvokļa īpašnieka abpusējs pienākums. Strīdus starp zemes īpašnieku un ēku, būvju īpašnieku (lietotāju) izskata tiesa.

Zemes nomas maksai pašreiz nav ierobežojuma procentos. Saskaņā ar Satversmes tiesas spriedumu no 2019. gada 1. maija spēkā vairs nav likumu normas, kas piespiedu dalītā īpašuma gadījumā nosaka zemes nomas maksas augšējo robežu gadījumos, kad puses nevar par maksu vienoties. Ja abas puses (zemes īpašnieks un zemes lietotāji, dzīvokļu īpašnieki) nevar vienoties par nomas maksu, tad strīdu izšķir tiesa.