TĒMA: Pensijas

Kāpēc apdrošināšanas stāžs atšķiras no studiju perioda augstskolā

J
jautā:
07. aprīlī, 2021
Gunta

Labdien! No 01.09.1978. līdz 23.06.1983. mācījos Latvijas Valsts universitātē. Apdrošināšanas stāžs par šo periodu ir aprēķināts 3 gadi, 5 mēneši un 19 dienas. Kāpēc tas ir tik mazs?

A
atbild:
15. aprīlī, 2021
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Liene Glušaka, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Apdrošināšanas stāžu veido mācību laiks augstākajās mācību iestādēs, kā arī citās mācību iestādēs pēc vidējās izglītības iegūšanas, bet ne vairāk par pieciem gadiem attiecībā uz specialitātēm, kurās izglītības iegūšanai bija noteikti ne vairāk kā pieci gadi, un ne vairāk par sešiem gadiem attiecībā uz specialitātēm, kurās izglītības iegūšanai bija noteikti vairāk nekā pieci gadi.

Katru apdrošināšanas periodu, kas izteikts kā kalendāra laika vienība, kopējā apdrošināšanas stāžā ieskaita vienu reizi, pirms kopējā apdrošināšanas stāža aprēķināšanas pārbaudot, vai apdrošināšanas periodi nesakrīt. Ja sakrīt, tad apdrošināšanas stāžā ieskaita tikai vienu apdrošināšanas periodu – attiecīgajai personai izdevīgāko.

Iespējams, ka personas apdrošināšanas stāžā ir ieskaitīts cits apdrošināšanas stāža periods (piemēram, darba periods), kas laika ziņā sakrīt ar mācību periodu, vai arī apdrošināšanas stāžā ir ieskaitīts cits mācību laiks, kas kopā ar mācībām Latvijas Universitātē veido 5 gadu mācību periodu.

Lai iegūtu detalizētu informāciju, jums jāvēršas Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.